3 saatte 25 kişi organlarını bağışladı

12
03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan “Organ Bağış Haftası” kapsamında Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü Karaumur Caddesi (Büyük Cami karşısı) stant açarak organ bağışı kampanyası düzenledi. 
03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan “Organ Bağış Haftası” kapsamında Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü Karaumur Caddesi (Büyük Cami karşısı) stant açarak organ bağışı kampanyası düzenledi. Yaklaşık 3 saat süren kampanyada 25 kişi organları bağışladı. Toplumda organ bağışı konusunda farkındalığın artırılması amacıyla yer yıl 3-9 kasım tarihleri arasında organ bağışı haftası düzenlendiğini söyleyen Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit,  hafta Cuma günü yine aynı yerde stant açacaklarını söyleyerek şunları kaydetti; “Toplumumuzda organ bağışı konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri Organ Bağış Haftası olarak kutlanmaktadır.
Organ nakli ;vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.
Organ Bağışı ise; bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşam sona edikten sonra doku ve organlarının başka hastaları tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir.
Günümüzde nakil yapılabilen organlar; böbrek,karaciğer,kalp,akciğer,pankreas ve ince bağırsaklardır.Nakledilebilen dokular ise kemik kemik iliği,kornea,kalp kapaklarıdır.Canlıdan alınabilinen organ ve dokular böbrek,karaciğer dokusu,kemik iliği ve deridir. Organ ve doku haftası sebebiyle Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü halkımızın organ bağışlamak isteyenleri hem bilgilenmek amacıyla hemde başvurmak isteyenlere için bugün büyük cami önünde standımızı açmış bulunmaktayız. Bundan sonrada bu süreç devam edecek halkımız ne zaman bağışta bulunmak isterseler kurumlarımıza gelip başvuruda bulunabilirler. “ (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.