“3. Nükleer santral için kesinleşmiş alan yok”

11
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu’nda 31 Ocak 2013 Perşembe günü Nükleer Enerji Bilgilendirmesi yapıldı. 
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek Çevre Komisyonu Toplantısı’na katılarak, Nükleer Santral konusunda İğneada’yı sordu.  
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı ve yetkilileri ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) yetkililerinin hazırladığı sunum sonrasında CHP’li Dibek, Akkuyu’da kurulmak istenen V-VER 1200 tipi reaktörün dünyanın hiçbir bölge onay almadığını hatırlatarak; “V-VER 100 tipi reaktörün geliştirilmiş hali diyorsunuz ama 1200 tipi reaktör Rusya dahil hiçbir ülkede yok” dedi.
Sürekli gündemde olan 3. Nükleer Santralin İğneada’ya yapılabileceği söylentilerini de soran Dibek; 
“İğneadamız ile ilgili alınmış bir karar var mıdır? Santrallerin denizden su alıp yüksek derecede su vermeleri su eko sistemini bozmaktadır. Bu konuda çevreye verdiği zarar tespiti yapılabilmiş midir?” diye sordu.
Dibek’in sorusunu yanıtlayan TAEK Başkanı Zafer Alper, V-VER 1200’ün daha önce hiç kullanılmadığını kabul ederek, V-VER 1000 in Avrupa’da kullanıldığını belirtti. 
İğneada ile ilgili soru üzerine ETBK Enerji İşleri Genel Müdürlüğü Nükleer Daire Başkanı Necati Yamaç, soğutmak için kullanılacak suyun 1-2 derece deniz suyunu ısıtacağını söyledi. Suyun denizin açıklarına bırakılarak uluslararası standartlara uygun bir çalışma yapılacağını iddia eden Necati Yamaç, santralin su alıp vermesinden dolayı milyonlarca deniz canlısının yok olacağını, deniz eko sisteminin bozulacağı gerçeğini gizledi. 3. Nükleer Santralin yeri için kesin bir karar verilmediğini söyleyen Yamaç; İğneada karar verilmiş bir yer değil. Bir çok kriter çerçevesinde değerlendirilen alanlardan biri” açıklamasında bulundu. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here