3 günde 76 ünite kan alındı

8
Edirne Kızılay Kan Toplama Merkezi ve Kırklareli Kızılay Şubesi tarafından Kırklareli Üniversitesi’nde Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.
HABER MERKEZİ 
Edirne Kızılay Kan Toplama Merkezi ve Kırklareli Kızılay Şubesi tarafından Kırklareli Üniversitesi’nde Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi. 
Kan Merkezi’nde görevli olan Serpil Evrensel, yaptığı açıklamada, kan bağışı kampanyasının Kırklareli Üniversitesi Kavaklı Yerleşkesi’nde gerçekleştirildiğini belirtti.
Kampanya kapsamında toplamda 22 Ekim’de 44 ünite, 23 Ekim’de 26 ünite, 24 Ekim’de 6 Ünite kan toplandığını dile getiren Evrensel, şunları kaydetti:
“Kan bağış kampanyasına akademik ve idari personelle, çok sayıda öğrenci katıldı. Öğrenciler kampanyaya yoğun ilgi gösterdi. Kan bağışı konusunda öğrenciler son derece duyarlı. Kan Acil değil Sürekli bir ihtiyaçtır. Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir. Eğer kan verir isek vücut yeni kan üretir ve bu vücut için yararlıdır. Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %1?i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Kan Bağışı yaşam için yapılan bir armağandır ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanabilmektedir. Yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır.” (Serkan Koçtürk) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here