“3 adet önemli eser eklendi”

105
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde hizmet vermekte olan Görkey İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Yerel Arşiv Bölümü Kitap Koleksiyonu’na 3 adet önemli eser ekledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde hizmet vermekte olan Görkey İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Yerel Arşiv Bölümü Kitap Koleksiyonu’na 3 adet önemli eser ekledi.
Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan yetkililer şunları kaydetti:
“Araştırmacı ve okuyucularımızın hizmetine sunulmak üzere Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce, Trakya Kalkınma Ajansı’nın Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında, İlimizin taşınmaz Kültür Varlıkları’nı tespitine ilişkin yapılan arazi çalışmaları, İlimiz hudutları dahilinde yer alan tüm köylerde projede görevli Müze Müdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü elemanlarımızca yapılan arazi çalışmasında daha önceden tespiti yapılarak tescillenmiş ve yeni tespiti yapılarak “Kültür Varlıkları Envanteri” Kitabı’nda yer alan tüm taşınmaz kültür varlıklarının güncel durumları tespit edilerek tanımları yapılmış ve fotoğraflanmıştır. Ayrıca ada ve parsellerinin belirlenmesi amacıyla koordinatları alınmış ve yapılan çalışma ile tespiti yapılan taşınmaz kültür varlıklarının %97’sinin ada ve parselleri belirlenerek mülkiyet sahipleri tespit edilmiştir.
Yapılan bu çalışmalar kapsamında, İlimizin Taşınmaz Kültür Varlığı Sayısı 480’den 907’ye yükseltilerek “Kırklareli Kültür Envanteri” çalışmaları çerçevesinde, basımı yapılan “Kırklareli Kültür Varlıkları Envanteri” 1. ve 2. Cildi’nde yer almıştır. Yapılan Proje kapsamında, İlimizin Halk Kültürü’ne dair geçmişimizden günümüze kadar ulaşan Halk Edebiyatı, Maddi Kültür, Gelenek ve Görenekleri’ni içeren bilgiler İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdür Vekili, Folklor Araştırmacısı Zekeriya Kurtulmuş tarafından derlenerek “Halk Kültüründen Örnekler” isimli kitapta toplanarak basımı gerçekleştirilmiştir. Basımı gerçekleştirilen, Kırklareli Kültür Varlıkları Envanteri 1. ve 2. Cildi ile “Halk Kültürü’nden Örnekler” isimli kitaplar, tüm İl Valilikleri’ne, Üniversitelere ve ilgili bölümlerine, ilimizdeki Kaymakamlıklara, Belediyelere, Kamu Kurum ve Kuruluşları’na ilgili Sivil Toplum Kuruluşları’na dağıtımı yapılmıştır.
Dağıtımı yapılan “Kırklareli Kültür Varlıkları Envanteri” 1. ve 2. Cildi ile “Halk Kültürü’nden Örnekler” isimli kitaplarda yer alan tüm bilgilerin paylaşımının daha etkin yapılarak tüm yararlanıcıların daha kolay yararlanması amacıyla  http://www.kirklarelienvanteri.gov.tr/ adresi üzerinden Web sayfası açılmış ve hizmete sunulmuştur.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here