28 İlköğretim Okulu’nda 2 bin 824 öğrencinin ağızı tarandı

11
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından 28 İlköğretim Oktulu’nda 2 bin 824 öğrencinin ağız taraması yapıldığı bildirildi.
 
HABER MERKEZİ
19 Ekim 2011 ve 04 Kasım 2011 tarihleri arasında Kırklareli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Tarafından Kırklareli il merkezi ve merkeze bağlı toplam 28 İlköğretim Okulu’nun 1., 2. ve 3. Sınıfları’nda okuyan öğrencilere “Ağız Taraması” ve “Koruyucu Flor Uygulaması” yapılarak, “Doğru Diş Fırçalam” konulu eğitim verildi.
Yapılan uygulama ile ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“19 Ekim 2011 Çarşamba günü Kavaklı Şehit Varol Çalışkan İlköğretim Okulu, Kavaklı Atatürk İlköğretim Okulu, Değirmencik İlköğretim Okulu ve İstiklal İlköğretim Okulu ile başlayan taramalarda ADSM’ den 13 Diş Hekimi ve Yardımcı Sağlık Personeli ile İl Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şubesi’nden Diş Hekimi Cihangir Bayburtluoğlu ve şube hemşireleri görev aldı. 
28 İlköğretim Okulu’nda toplam 2824 öğrencinin ağız taramaları yapılmış olup, bu taramalarda çürük diş sayısının oldukça çok olduğu saptanmıştır. Gerekli tedavilerini biran önce başlanması için bu öğrenciler Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize yönlendirildiler.
İleriki yıllarda daha sağlıklı dişlere sahip olmak amacıyla bin 014 Birinci Sınıf, 869 İkinci Sınıf, 941 Üçüncü Sınıf öğrencisine Koruyucu Flor Uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizce 2011-2012 Eğitim ve Öğretim Yılı içerisinde belirli aralıklarla 3 kez daha tekrarlanacakt. Sağlıklı bir ağza sahip olmanın anahtarı olan doğru diş fırçalama konulu eğitim öğrenciler tarafından ilgi ile dinlendi. 
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizce geçen yıl yapılmış olan taramalar ile bu yılki taramalar arasında önemli bir fark olmadığı görülmüş olup, Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili yapılan çalışmaların uzun vadede netice vermesi bekleniyor.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here