250 yataklı hastanenin startı veriliyor

12
* Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Saymaz; “Trakya Bölgesi’nde
250 yataklı A Sınıfı’nda aynı ölçekli Gelibolu ve Çorlu Devlet Hastanesi
yapıldı” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Saymaz, Kırklareli Devlet Hastanesi’nin Sağlık Bakanlığı’nın sınıflandırmasında B Sınıfı’nda yer aldığını ancak yapılacak yeni hastanenin ise A Sınıfı bir Hastane olacağını ifade etti.
Dr. Saymaz, yeni yapılacak hastanenin 250 yataklı olduğunu bunlardan 150’sinin tek kişilik, 100 tanesinin de çift kişilik olacağını belirterek; “Belediye resmi olarak önümüzdeki hafta tahsis işlemlerini başlatacak. Bakanlığımız da 250 Yataklı Hastanemizin projesini çiziyor. Her iki tarafta da sıkıntı yok. Sağlık Bakanlığı 250 Yataklı Hastane’nin projesini çizince Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredecek ve en kısa zamanda ihaleye çıkartılacak. Hastane 250 Yataklı olacak fakat 150 yatağı tek kişilik banyo, tuvalet şeklinde olurken 100 yatağı ise 2’şer kişilik banyo ve tuvalet şeklinde olacak” dedi.
Kırklareli merkez ilçe Namazgah Caddesi sonundaki Çamlık Mevkii’nde belediyenin Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edeceği arazi üzerine olması gerektiğini ifade eden Dr. Saymaz yaklaşık olarak 67 dönümlük bir arazi üzerine kurulacağını kaydetti.
Saymaz; “Hastaneyle birlikte Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, İl Sağlık Müdürlüğü Binası, 112 Merkez İstasyonu ve 112 Komuta Kontrol Merkezi, ayrıca Aile ve Çocuk Sağlığı Planlama Merkezi ve verem Savaş Dispanseri şeklinde olacağı şekilde böyle bir kompleks yapmayı düşünüyoruz. 67 dönüm arazi üzerine bu birimleri de ekleyeceğiz ve bakanlığımız buna olumlu yanıt verdi. Bütün bunları kompleks olarak oraya taşımamızın amacı vatandaşa kolaylık sağlamak ve hepsini bir araya toplamak istiyoruz.
Birkaç ay içersisinde tahsisle ilgili bir takım sıkıntılar yaşadık ama Belediye Başkanımız bu Perşembe itibariyle tahsisin yapılacağının sözünü vermişti. Bu hafta Belediye Encümeni de ifraz için karar alındı ve şuanda ifrazı yapılıyor. Başta 70 dönüme yakın arazinin tamamının bize verilmesi ve ticari alan ayrılmasın diye konuşmuştuk ama ticari alan ayrılması bizim için bir sıkıntı yaratmayacak. Belediyenin kendi arazisi olduğu için onların takdirine kalmış bir şey ama biz isterdik ki bütün alanı biz değerlendirelim. Bu bir süreç olduğu için proje çiziminin bitmesi yaklaşık 3 ayı bulur. Projesi bittikten sonrada TOKİ’ye devredilecek ve ihale süreci başlayacak. İhale de 3-4 ayı bulur diye düşünüyorum. Belki 2011 yılının Haziran ya da Temmuz aylarında inşaata başlanabilir. Eğer ki Haziran ya da Temmuz aylarında inşaata başlanırsa büyük bir ihtimal 2012 yılının son aylarına yada 2013 yılının ilk aylarında hizmete başlayabilir diye düşünüyorum. Kompleksin maliyetini tam olarak bilemiyorum ama sadece 250 yataklı hastanenin maliyeti bize 50 milyon liradır. Bütün odaları nitelikli olduğu için A Sınıfı bir hastane olacak. Kırklareli Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığının sınıflandırmasında B sınıfında ama yapacağımız yeni hastane ise A Sınıfı bir hastane olacak. Trakya Bölgesi’nde aynı ölçekli Gelibolu ve Çorlu Devlet Hastanesi yapıldı. Mevcut yerler hastane yapımı karşılığında TOKİ’ye devredilecek. Sağlık Bakanlığı’nın tek başına üstesinden gelmesi çok zor birçok yere hastane yapıyor” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here