25 Binlik Planlar’da bir arpa boyu yol kat edildi

10
* Meclis Üyesi Taşkın; “Edirne ve Tekirdağ İl Genel Meclisleri 25 Binlik
Planları’nı komisyonlara sevk etmişler komisyonlar gerekli
çalışmalarını yaparak bunları meclise getirmişler. Ben bu konun
komisyona havale edilmesini en kısa zamanda da sonuçlandırılmasını talep
ediyorum.”

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Mart ayı 3. birleşimi 3 Mart 2011 Perşembe günü Meclis Başkanı M. Tuna Soykan Başkanlığı’nda yapıldı.
Meclis birleşimde 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı kararları çerçevesinde hazırlanan 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı üzerindeki değişiklikler görüşülmeye devam etti.
Kırklareli İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdür Vekili Osman Yeter Somer, değiştirilmesi istenen mevcut plan hükümlerini okudu. Daha sonrada idarenin değiştirdiği plan hükümlerini okudu. Meclis üyeleri bu plan hükümlerindeki düşüncelerini diğer üyeler ile paylaştı. Bir önceki birleşimde yarım kalan Tarımsal Nitelik Kazandırılacak Alanlar maddesi görüşülürken CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç birçok kez söz alarak bu plan hükmünün tamamı ile kaldırılmasını savundu. Hükümetin daha önce eksik evraklar ile faaliyet yapan sanayi kuruluşlarına verdiği şansı değerlendiremeyen bazı sanayi kuruluşlarına bu plan hükmü ile yeniden af tanımak istendiğini belirten Üye Karakoç, İl Özel İdaresi’nin böyle bir affa yetkisi olmadığını, bu durumun kanunlara aykırı olduğunu vurguladı. Üye Karakoç bu plan hükmünün tamamı ile 25 Binlik Planlar’dan kaldırılmasını talep etti.
* “İçimiz dışımız 25 Binlik oldu”
Sanayi ruhsatlı bir alanın tarım arazi olarak kazandırılması anlamı taşıyan, ancak meclis üyelerinin bazıları tarafından af olarak nitelendirilen plan hükmü hakkında uzun süren görüşmelerde CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak; “25 Binlik Planlar Haziran 2010’da meclisimize geldi. O zaman bu işin teknik bir iş olduğunu, bunun incelenmesi için mutlaka bir Teknik Komisyon kurulması gerekir diyerek, bu Teknik Komisyonun 25 Binlik Planlar ile ilgili ne kadar çalışma varsa yapılıp bizim önümüze getirilsin istemiştim. Günlerdir 25 Binlik Planları görüşüyoruz. İçimiz dışımız 25 Binlik oldu. Arkadaşlar işin içinden çıkamıyoruz. Edirne ve Tekirdağ İl Genel Meclisleri 25 Binlik Planları’nı komisyonlara sevk etmişler komisyonlar gerekli çalışmalarını yaparak bunları meclise getirmişler. Sağ olsun Osman bey çok sayıda çalışma yapıp önümüze getirmiş bizde o maddemi bu maddemi, arkadaşlar bizde komisyonlara verelim adam akıllı bir inceleyelim getirelim, ne uygunsa ona göre karar alalım. Her tarafımız 25 Binlik oldu. Her akşam çalışıyoruz. Bunların hepsi teknik konular, içinden çıkamadığımız işler oluyor. Ben bu konun komisyona havale edilmesini en kısa zamanda da sonuçlandırılmasını talep ediyorum.” dedi.
* 25 Binliklerde azda olsa ilerleme kaydedildi
Yaklaşık 2 saat süren ilk oturumun ardından Başkan Soykan 5 dakikalık bir ara verdi. Aranın ardından Tarımsal Nitelik Kazandırılacak Alanlar ile ilgili madde üzerinde değişiklik yapıldı madde 3 red ve 1 çekimser oya karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Daha sonra Lojistik Alanlar maddesinin mevcut hali okundu. Sonra idare tarafından değiştirilmiş hali okundu. Madde oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edildi. Yenilenebilir Enerji Kaynakları maddesinin mevcut hali okundu. İdare tarafından maddeye eklenen Doğalgaz’a Dayalı Enerji Yatırım Kaynakları okundu. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Çetin Şinikoğlu söz alarak; Pınarhisar İlçesi’nde tarım yapılmayan kuzey kesimlerin doğalgaza dayalı enerji yatırım kaynaklarına müsait olduğunu, bu alana bu yatırımların yapılmasını talep ettiğini, bununda madde içine eklenmesini istediğini belirtti. Bu öneri oylamaya sunularak oy birliği ile kabul edildi. Plan notları arasında yer alan 2.63 ve 2.64 maddelerinin mevcut hali ve idare tarafından değiştirilmiş hali okundu. İdarenin bu önerisi de oy birliği ile kabul edilerek plan notlarına eklendi. Plan Geneli Üzerindeki Öneri ve Değişiklikler maddeler halinde okundu. Bu maddede bulunan TAB ve TOB’lar hakkında tartışmalar çıktı. Meclis üyeleri TAB ve TOB’ların plan hükümlerinden kaldırılmasını istedi.
Yaklaşık 2 saat süren ikinci oturumda meclis üyeleri tartışmalar sonucu yorgun düşünce AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus salonda bulunan herkese simit alarak ikram etti. Arkasından CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Behçet Şen ayran ikramında bulunurken, onun arkasından CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hasan Dağ tatlı ikramında bulundu. Yaklaşık 4 saat süren 3. birleşimi sonlandıran Başkan Soykan 25 Binlik planlar ile ilgili görüşmelerin 4 Mart 2011 Cuma saat 10.30’dan sonra devam edeceklerini belirterek birleşimi kapattı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here