25 Binlik Planlar için Özel Komisyon oluşturuldu

13
Kırklareli İl Genel Meclisi Ocak ayı 5. birleşimi 7 Ocak 2010 Salı günü
Meclis Başkanı M. Tuna Soykan Başkanlığında gerçekleşti.

HABER MERKEZİ
Saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda yapılan birleşimin 4. gündem maddesi olan 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı kararları çerçevesinde hazırlanan 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planının görüşülmesi maddesi ele alındı.
Başkan Soykan 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı üzerinde uzun zamandır konuşup tartışmalar yaptığını kendilerinin de bu planı onaylamaları gerektiğini Tekirdağ İl Genel Meclisi’nin 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı görüşmelerini Şubat ayına ertelediklerini belirtti. Başkan soykan, Kırklareli Belediyesi’nin 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı ile ilgili ne karar aldıklarını öğrenmek için toplantıya katılan CHP’li Belediye Meclis Üyesi İsa Ataç’a söz verdi. Üye Ataç, 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında uygun görmedikleri maddelerde değişikli talepleri olduğunu, bu talepleri bir önceki meclis toplantısı kararı ile İMP’ye gönderdiklerini, İMP’ninde bu taleplerin %80’ini kabul ederek Belediye Meclisine değişiklik yaptıkları maddeleri geri gönderdiğini, 5 Ocak 2011 Çarşamba günü yapılan Belediye Meclis toplantısında taslak halinde gönderilen değişiklik yapılmış maddeleri kabul ettiklerini belirtti.
Kırklareli İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Osman Yeter Somer, konu ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. İl Genel Meclis Kararı ile üzerinde değişiklik istenen maddeleri İMP uzmanları ile yaptıkları toplantıda kendilerine talep ettiklerini, istenilen değişikliklerin plana işlendiğini, daha sonra bu planların taslak halinde kendilerine gönderildiğini belirtti. Müdür Somer plan içindeki maddelerin eski ve yeni hallerini meclis üyeleri ile aktarmaya çalıştı.
Anlatımlar sırasında CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı üzerinde yapılan değişiklikler ile ilgili meclise önerge verdikleri, meclis olarak bu değişiklikler ile ilgili karar aldıklarını, istenilen değişikliklerin bu planlara uygulanıp uygulanmadığını merak ettiğini belirtti.
Başkan Soykan bu birleşimde 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı ile ilgili İl Özel İdaresinin nasıl teklifler yaptığının öğrenmeleri gerektiğini belirterek, ilk önce bu konun netleşmesi gerektiğini, ondan sonra bir çalışma grubu oluşturarak bu konuları görüşerek sonuçlandırılmaları gerektiğini söyledi.
Müdür Somer, Üye Taşkına cevaben 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planı üzerinde meclisçe istenilen değişikliklerin yapıldığını belirterek, bu değişiklikleri dikkate alarak 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planın hazırlandığını söyledi.
* “25 Binlikler için Özel Çalışma Grubu oluşturulmalı”
Başkan Soykan, bu konun ciddi bir konu olduğunu belirterek meclis üyelerini uyardı. 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı görüşmelerinin dar zamanda yapılmasının mümkün olmadığını, mecburen Şubat ayına sarkacağını belirten Başkan Soykan, bu konu ile ilgili özel bir çalışma grubu oluşturarak farklı günlerde bir arkadaşın ofisinde bir araya gelerek bu konu hakkında çalışma yapmaları gerektiğini, bu konu ile ilgili teknik bilgi ve yardımlar alarak başarılı bir çalışma ortaya koymaları gerektiğini söyledi.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın bölgenin 100 sonrasını ilgilendiren planları onaylayacaklarını Başkan Soykan’ın özel komisyon teklifini uygun bulduğunu uzun görüşmeler için bu komisyonda görev yapmak istediğini söyledi.
Bazı meclis üyeleri ilk başta Başkan Soykan’ın bu teklifine sıcak bakmadılar ama sonradan gönüllü olarak komisyona dahil oldular.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç söz alarak 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planının bir bütün olduğunu bu planlarda su kullanımı ile ilgili maddelerin olduğunu, Trakya Bölgesi’nin suyunu kullanmak isteyenlere karşılık üç ilin katılımı ile bir su Birliği kurulması gerektiğini, daha önce bu konuda öneriler yaptığı fakat bu önerilerin dikkate alınmadığını söyledi.
“Başkan Soykan’ın dediği gibi bir komisyon oluşturalım, komisyonda tüm maddeleri en iyi biçimde gözden geçirip ciddi bir gerekçeyi tekrardan İMP’ye geri gönderelim dedi.” şeklinde konuşan Üye Karakoç bu konudaki düşüncelerini dile getirdi.
CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Alaattin Ergin bu konuda başrolde olan arkadaşlara seslenerek; “1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planları başarılı bir şekilde çözerse ilerde iyi bir şekilde anılacağı, fakat tam tersi olursa meclis olarak lanetleneceğiz. Tarih sayfalarında iyi bir şekilde anılmak için bu konun başrollerinde oynayan arkadaşların bu konuyu başarılı bir şekilde çözmelerini istiyorum.” şeklinde konuştu.
Başkan soykan bu maddenin Şubat ayı toplantılarına bıraktı ve 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planının incelenmesi ile ilgili özel komisyona gönüllü üyelerin katılmasını talep etti. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here