23. Vergi Haftası kutlanmaya başladı

20
Hafta boyunca Vergi’nin önemi anlatılacak
HABER MERKEZİ
Bu yıl 27 Şubat-04 Mart 2012 tarihleri arasında kutlanacak olan “23. Vergi Haftası” Kırklareli’de de dün saat 09.30’da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören ile başladı. Düzenlenen törene; Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin, Vergi Dairesi Müdürü Cemal Kartal, Gelir Müdürü Rıza Öztop, Personel Müdürü Nurettin Kuyumcu, Muhasebe Müdürü Ümmihan Dikkaya, kurum personeli ve Kırklareli Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri katıldı.
Burada düzenlenen törende ilk olarak Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin ve personel tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Daha sonra Maliye Şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Hep birlikte İstiklal Marşımız okundu. Törenin sonunda Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin başta olmak üzere kurum yetkilileri tarafından törene katılan Kırklareli Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu öğrencilerine kırtasiye malzemelerinden oluşan hediyeler verildi.
* Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ziyaret edildi
Vergi Haftası kutlamaları kapsamında aynı gün saat 10.30’da Kırklareli Vali Yamanda ziyaret edildi.  Ziyaretti; Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin, Vergi Dairesi Müdürü Cemal Kartal, Gelir Müdürü Rıza Öztop, Personel Müdürü Nurettin Kuyumcu, Muhasebe Müdürü Ümmihan Dikkaya gerçekleştirdi. Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’a haftanın günün anlam ve önemine istinaden hazırlanan rozeti yakasına taktı. Maliye Bakanlığı tarafından yaptırılan tabağı hediye etti.
* “Verginin önemini toplumun her kesimine anlatacağız”
Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin 27 Şubat-04 Mart 2012 tarihleri arasında kutlanmakta olan “Vergi Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti: 
“Verginin; ülkemiz kalkınmasındaki önemi ve ekonominin büyümesindeki rolünün toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının kamuoyuna kazandırılması amacıyla her yıl geleneksel olarak kutlanan vergi haftasının 23’ncüsü bu yıl 27 Şubat-4 Mart 2012 tarihleri arasında kutlanıyor.
Kutlama etkinlikleri kapsamında bugün günü saat 09.30’de Atatürk Anıtı’na Çelenk koyduk. Buradaki törenin ardından Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ı makamında ziyaret ettik. Hafta ile ilgili olarak bilgiler sunduk.
Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Belediye Başkanlığı, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile çeşitli ziyaretler gerçekleştirilecek, “Yeni Ticaret Kanunu ve Vergi” konulu konferans verilecek ve Vergi Rekortmeni Mükelleflerimiz ile vergisel yükümlülüklerini zamanında yerine getiren mükelleflerimiz ziyaret edilerek plaket ve çeşitli hediyeler verilecek.
Hafta nedeniyle, okullarda verginin önemi anlatılacak, Defterdarlığımıza ve Vergi Dairesi’ne gelen öğrencilere Vergi ve Vergi Dairesi çalışmaları hakkında bilgi verildikten sonra çeşitli hediyeler verilecek. Bu kapsamda; mükellefler ve çalışma arkadaşlarıyla uyumlu ve başarılı ilişkileri olan ve emsallerine göre örnek teşkil eden personel ödüllendirilecek. 
* “2011 yılında ödenmesi gereken 34 bin 495 TL rakama karşılık 23 bin 980 TL tahsilat gerçekleştirildi”
Kırklareli Defterdarlığı olarak 2011 yılı sonu itibariyle; 566 bin 156 TL Tahakkuk’un, 352 bin 712 TL’lik kısmı tahsil edilmiş, Vergi Dışı Gelirlerden ise; 166 bin 537 TL Tahakkuk’un, 44 bin 78 TL’si tahsil edilerek, toplamda 732 bin 693 TL’lik Tahakkuk’un 396 bin 790 TL’lik kısmı tahsil edilmiştir. Yine bu dönemde toplam bütçe giderleri 521 bin 627 TL olup, gelirin gideri karşılama oranı %76.07’dir. Defterdarlığımız Türkiye geneli Vergi Gelirleri’nde Tahakkuk Sıralaması’nda 36., Tahsilat Sıralaması’nda 40. sırada bulunmaktadır.
Emsal illere göre 2011 yılında sıralamamamızda düşüş meydana gelmiştir. Bunun sebebi Lüleburgaz ilçemizde faaliyet gösteren bir sanayi kuruluşunun Özelleştirme İdaresi’ne devredilmesinden sonra el değiştirmesi ve bu süreçte üretim ve satışlarda meydana gelen büyük orandaki düşüşlerdir. Bu durum ÖTV ve KDV tahakkuk ve tahsilat rakamlarını olumsuz etkileyerek, Defterdarlığımızın genel sıralamasını da aşağıya çekmiştir. 2011 yılında borç yapılandırması olarak bilinen 6111 Sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesinden sonra 24 bin 916 başvuru sonucunda 2011 yılında ödenmesi gereken 34 bin 495 TL rakama karşılık 23 bin 980 TL tahsilat gerçekleştirilmiştir.
Bu vesileyle,gerçek kazançlarını beyan eden ve vergilerini ödeyerek gönüllü uyum gösteren mükelleflerimize, yaptıkları harcamalarda belgelerini alarak sorumluluk bilincinde hareket eden Kırklareli halkına, idaremizden destek ve yardımlarını esirgemeyen Kamu Kurumları ile Sivil Toplum Kuruluşları’na ve de gayretli ve fedakar çalışmalarda bulunan mesai arkadaşlarımıza teşekkür eder; Vergi ile sorunların karşılaşılması durumunda şikayet ve ihbarların 4440189 Vergi İletişim Merkezi hattına, kirklarelidefterdarligi@hotmail.com ve kirklarelidefgm@gelirler.gov.tr e-posta adreslerine ve ilgili birimlerimize bizzat iletmelerini hatırlatır,sağlık,mutluluk ve bol kazançlı bir yıl geçirmelerini dilerim.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here