23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Coşku içinde kutladık

29
*Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm Dünya Çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm Türkiye’de olduğu gibi İlimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kortej Yürüyüşü ile başlayan etkinlikler, Çelenk Koyma töreninin ardından Festival Alanında düzenlenen programla sona erdi 
HABER MERKEZİ
Büyük Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tüm Dünya Çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kırklareli’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. 
“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” 94. Yıldönümü resmi kutlama programı şenlik yürüyüşü ile başladı. Saat 09.00’da Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Eğitim Kurumları Müdürleri, programı gerçekleştirecek okulların yöneticileri ile 30’ar kişilik öğrenci grupların katıldığı şenlik yürüyüşü, Dingiloğlu Parkı önünden başladı. Kortej, davul zurna eşliğinde Mustafa Kemal Bulvarı, Fevzi Çakmak Caddesi’ni takiben Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na gitti. 
Saat 09.30’da Çelenk sunma töreni düzenlendi 
Şenlik yürüyüşünün ardından saat: 09.30’da Vilayet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde Çelenk sunma töreni düzenlendi. Buradaki Tören Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz ve 2 Öğrenci tarafından Atatürk Anıtına Çelenk Koymasıyla başladı. Törenin devamında, Mustafa Kemal Atatürk ve TBMM’nin kuruluşunda ve çalışmalarında emeği geçen Türk büyüklerinin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 
 Atatürk Ortaokulu Müzik Öğretmeni Gökçen Oktay Mutluer yönetiminde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çelen Koyma töreni sona erdi.
*Korkmaz; “Bugün Tüm Dünya Çocukların Bayramı.
Vilayet Meydanı’ndaki Çelenk Koyma Töreni’nin ardındın, Festival Alanı’nda bir program düzenlendi. Buradaki program istiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz bir konuşma yaptı. Korkmaz konuşmasında şunları kaydetti; Esaret zincirlerinin kırıldığı, özgürlük ve bağımsızlık yolunun açıldığı, milletin egemenliğine dayalı yeni bir devletin yolunu açan, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temellerinin atıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 94.Yıldönümü hepimize kutlu olsun. Hangi yaşta olurlarsa olsunlar, sevdiklerine, Çocuk diye seslenen Gazi Mustafa Kemal: “Çocuk, vatan gibi sevilmeli, milletin hakkını korur gibi korunmalı” der. Bu duygu ve düşünceyle Gazi Mustafa Kemal bu günü tüm dünya çocuklarına Bayram olarak armağan etmiştir. Dünya çocuklarının her yıl kutladığı ilk ve tek bayram günüdür. İşte tüm çocukları kucaklayan bu bayram da çocuklarımız, dünya çocuklarıyla yarınların, kardeşlik, sevgi ve dostluk dünyasını oluşturacak köprüleri inşa etmektedirler. Dünyanın şu anda içinde bulunduğu ortam, çocukların masumiyetlerine ve hoşgörülerine, dünde yaşanan küskünlükleri unutup, bugün omuz omuza vererek kardeş olma ihtiyacını gözler önüne sermektedir.
Çocuklarımız insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesidir. Çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirmesi, hedeflerine ulaşması, ülkesine ve insanlığa faydalı olması her türlü değerin üzerindedir. Bu doğrultuda en temel önceliğimiz; eğitimin her kademesinde çocuklarımızın ve gençlerimizin araştıran, sorgulayan, üreten, demokrasiye ve ülkesine bağlı, kendine güvenen, vatan sevgisi yüksek bireyler olarak yetişmesini sağlamaktır. Sizlerden de çok çalışarak, çok okuyarak kendinizi her bakımdan geliştirmenizi bekliyoruz. Her birinizin insani ve ahlâkî değerlerle donanmış, insan haklarına saygılı, yaşam boyu öğrenme felsefesini benimsemiş, yeniliğe ve değişime açık bireyler olmanız için başta anne ve babalarınız olmak üzere, öğretmenleriniz ve yöneticilerimizle birlikte her türlü fedakârlığa hazırız. Gençler, her biriniz, bu vatanın en kıymetli varlıkları ve paha biçilmez değerlerisiniz.Gerçekleştireceğiniz büyük hedefler, en az sizler kadar, diğer insanların da hayatlarını güzelleştirecek, onlara huzur getirecektir. Unutmayınız ki, Bugün bizlerin bulunduğu bu makam ve mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Evrensel değerleri benimseyen ve özümseyen, bilgiye önem veren ve bilgi üreten, insana ve düşünceye saygı gösteren, ülke içindeki ve dünyadaki diğer olaylara karşı duyarlılık gösteren, hoşgörü, sevgi ve merhamet dolu bireyler, yalnızca kendi ülkesinin değil,  bütün dünyanın zenginliğidir. Güzel yüreklerinizdeki ışık, bütün insanlığı aydınlatacaktır. Sizler de bu bilince sahip olmalısınız. Bizlerin sizlerden en önemli beklentisi, Ülkemizi dünyanın en güçlü ülkelerinden biri yapmak için durmadan, dinlenmeden çalışmanızdır. Hızla değişen bu dünyada ülkemizin adını bilimde, fende, teknolojide, sanayide ve en önemlisi eğitimde altın harflerle yazdırmanızdır. 
Ümit Tomurcuklarımız Sevgili Öğrenciler; Yüzünüz her zaman geleceğe, değişime, yeniliğe doğru olsun. Ama attığınız her adımda, bugün gönderlerinde ay yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı, minarelerinde ezanların çınladığı, milli egemenliğin hâkim olduğu, özgür bir Türkiye’de başı dik, gönül birliği ve dayanışma içerisinde yaşıyorsak, bunu kanlarını ve canlarını bu ülke için gözünü kırpmadan feda eden atalarımıza borçlu olduğumuzu unutmayın. Onları hayırla ve minnet duygularıyla, rahmetle yâd etmemiz bize bir görev olmalı, bize emanet edilen bu cennet vatanı Atatürk’ün hedef gösterdiği “muasır medeniyet” seviyesine çıkarmak en büyük idealimiz olmalıdır.“Küçük hanımlar, küçük beyler!Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını ve bu vatan için canını feda eden bütün şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor; sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hâkim olduğu bir dünyada yaşamak ümidiyle, Bugüne anlam katan geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın ve milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”
*Öğrenciler izleyicilere güzel dakikalar yaşattı 
İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz’ın Öğrencilerin hazırladığı gösterilere geçildi.  23 Nisan 2014 Çarşamba günü Festival Alanındaki törende, Atatürk İlkokulu-Ortaokulu öğrencilerinin Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ile başladı. 
 Cumhuriyet Ortaokulu Öğrencileri, Şiir Sunumu
 Ahmet Yener İlkokul-Ortaokul öğrencileri; Türkü Canlandırma gösterisi,
 Kırklareli Özel Eğitim Uygulama Merkezi Öğrencileri, Şiir Sunumu,
 Hüsamettin Ahmet Ateş Anaokulu Öğrencileri, Bayrak Rondu gösterisi,
 Atatürk İlkokulu-Ortaokulu Öğrencileri “Bir Dünya Bırakın” Ront Gösterisi,
 Atatürk İlkokulu-Ortaokulu Öğrencileri, 23 Nisan Şiir Tablosu Gösterisi,
 Zübeyde Hanım Anaokulu Öğrencileri Folklorik Modern Dans Gösterisi,
 Cumhuriyet Ortaokulu Öğrencileri, Şiir Sunumu,
 Özel Kırklareli Fen Bilimleri İlkokulu-Ortaokulu Öğrencileri Playback Gösterisini yaparak aylarca hazırladıkları gösterilerini gerçekleştirdiler. 
Stantların ziyaret edilmesi  gezilmesini ardından, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 94. Yıl Dönümü Festival Alanındaki kutlama törenleri sona erdi.  
* 23 Nisan etkinlikleri Cuma günüde devam edecek
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri 25 Nisan 2014 Cuma günüde devam edecek. 13.30-16.30 saatleri arasında Karahıdır İlkokulu-Ortaokulu Karahıdır Korusu’nda Uçurma Şenliği düzenleyecek. Saat: 12.00’da Ahmet Mithat Ortaokulu’nda Sihirbaz Gösterisi yapılacak. Saat 12.00’da Kocahıdır İlkokulunda Pilav Günü yapılacak. Saat 10-30-17.30 saatleri arasında Hüsamettin Mehmet Ateş Anaokulunda Çocuklar Harikalar Diyarında oyun bahçesi kurulacak. Son olarak Cuma günü Ahmet Mithat Ortaokulu’nun Kültür Merkezi Alt Salonu’nda düzenleyeceği Tiyatro Gösterimi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı haftası etkinlikleri son bulacak. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.