23 Nisan Ulusal Egemenlik ev Çocuk Bayramı Kırklareli’de coşku ile kutlandı

12
“Ulusal egemenliğimizin Türk Çocukları’na bayram olarak armağan edildiği gündür”
* 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 92. Yıldönümü kutlamaları, Kırklareli’de çelen sunumu ile başlayarak büyük bir coşku içerisinde Atatürk Stadyumu’nda devam etti.
HABER MERKEZİ
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, çelenk töreni ile başladı.
23 Nisan 2012 Pazartesi günü saat 09.00’da Kırklareli Vilayet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na Çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile devam etti.
Çelenk töreninin ardından Atatürk Stadyumu’nda yapılacak etkinliklere geçildi. Etkinliklere; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, kurum ve kuruluş temsilcileri ile yüzlerce vatandaş katıldı. 
Stadyumdaki etkinlikler Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Mustafa Yaman, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla ve Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın öğrencilerin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.
Açılış konuşmasını yapan Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Dünya çocuklarıyla beraber kutlandığını ve bu bayram dolayısıyla, gönüllerimizdeki sevgi, kardeşlik ve dostluk duygularıyla, barış ve huzur dolu bir dünyanın temelini oluşturacağını söyledi.
Korkmaz; “Bugün, milli iradenin ve milli egemenliğin temel dayanağı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 92. Yıldönümü’nü milletçe, birlik, beraberlik, huzur ve güven içerisinde kutlamaktayız. Bu gururlu günümüzde hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Bugün, toprakları yağmalanan yüce bir milletin, düşmanlarını yurttan atmak için ant içtiği bir gündür. Yok, edilmeye çalışılan bir milletin tek bilek, tek yürek haline geldiği gündür. Bugün, harcı atalarımızın asil kanları ile yoğrulan ulusal egemenliğimizin Türk çocuklarına bayram olarak armağan edildiği gündür. Dünya çocuklarının her yıl kutladığı ilk ve tek bayram günüdür.
Sevgili öğrenciler, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bu bayramı sizlere armağan etmekle, sizlere olan güvenini ifade etmiştir. Dünya çocuklarıyla beraber kutlamakta olduğumuz bu bayram, gönüllerimizdeki sevgi, kardeşlik ve dostluk duygularıyla, barış ve huzur dolu bir dünyanın temelini oluşturacaktır.
Sevgili öğretmen Arkadaşlarım; geleceğimizin en büyük teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi bilgili, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek, girişken, küresel düşünüp, yerel hareket edebilen tarzda yetiştirebilme sorumluluğu üzerinizdedir. Sizin bunu gerçekleştirebileceğinizden eminiz. Yapmakta olduğunuz bu kutsal görev her türlü takdirin üzerindedir.
Sevgili öğrencilerim; Unutmayın, bugün bizlerin bulunduğu bu makam ve mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz, sizden, araştıran, düşünen, üreten, ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sizler de bu bilince sahip olmalısınız. Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanırsanız, aydınlık yarınlar, sizlerin olacaktır.
Konuşmamı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu veciz sözüyle bitirmek istiyorum. “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur. Hiç bir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da Milli Egemenliktir, yalnız bir makam vardır o da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hâkim olduğu bir dünyada yaşamak ümidiyle, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum“ dedi.
Açılış konuşmasının ardından ise Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinden Öznur Taşkın “23 Nisan” adlı şiiri okudu. Yine Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinden Berkay Koçaş’ın de okuduğu “23 Nisan” adlı şiirin ardından Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinden Ceren Tosuner öncülüğünde tüm ‘Öğrenciler Andı’ okundu.
Şiirlerin ve andımızın okunması sonrasında okulların geçiş töreni gerçekleşti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Atatürk İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisiyle tören sona erdi. (u.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here