23 Nisan Kırklareli’de coşku ile kutlandı

18
* “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın 91. Yıldönümü Kutlama Törenleri 23 Nisan 2011 Cumartesi günü saat 09.00’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk töreni ile başladı.
HABER MERKEZİ
“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın 91. Yıldönümü kutlamaları dün Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan törenlerle başladı. Çelenk Sunma Yönetmeliğine uygun olarak hazırlanan çelenkler saat 08.30’da Atatürk Anıtı önünde hazır bulunduruldu.
Kırklareli Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlene çelenk sunma törenine; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcı Vekili İbrahim Can Demircioğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Vali Yardımcıları, kamu kurum kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.
Saat 09.00’da başlayan törenlerde Atatürk Anıtı’na; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan, Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan ve Kırklareli Cumhuriyet Başsavcı Vekili İbrahim Can Demircioğlu başta olmak üzere diğer birimler tarafından çelenk sunumu yapıldı.
Tören sorumlusunun çağrısı üzerine Mustafa Kemal Atatürk ve TBMM’nin kuruluşunda ve çalışmalarında emeği geçen Türk büyüklerinin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşımızın okunduğu esnada Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen bir kız, bir erkek öğrenci tarafından şanlı bayrağımızın göndere çekilmesi ile tören sona erdi. 
* Stadyum’daki gösteriler harikaydı 
Kırklareli Atatürk Stadyumu’nda saat 10.00’da başlayan kutlama programına;  Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Kırklareli Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, , Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcı Vekili İbrahim Can Demircioğlu, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç ile resmi kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Programda ilk olarak Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla ve Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan tören aracının üzerinden halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.
Daha sonra kutlama programına katılan herkes Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Gönül Özocak yönetiminde hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı söyledi.
Programın devamında Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. Müdür Yalçın konuşmasında şunları söyledi;
“Bugün 23 Nisan 2011 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 91. yılını kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920’de, devletimizin yönetim sisteminde başlayan büyük değişim, Türk Ulusu’nun binlerce yıllık tarihindeki en büyük devrimi simgeleyen 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanmıştır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ilk Meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü Ulusumuza aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş ve bu yönüyle de büyük Önderimiz dünya ölçeğindeki eşsiz liderliğini bir kez daha göstermiştir.
Seksen sekiz yıl önce kurulan genç Cumhuriyetimiz, bu geçen süre içerisinde pek çok güçlüklere rağmen tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmiş ve Türk Ulusu Atatürk İlke ve Devrimlerini, Cumhuriyetin temel niteliklerini özümsemiştir. Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" ilkesi, ülkemizi ilgilendiren siyasal, ekonomik, iç ve dış her türlü kararların sadece Türk Ulusuna ait olduğu, başka hiçbir ülkenin veya yabancı kuruluşların bu kararlarda hükümranlık hakkı olamayacağı ve egemenlik haklarımızdan kısmen veya tamamen vazgeçme anlamına gelen her tür teslimiyetçi siyasal anlayışlara kesinlikle izin verilemeyeceğini ifade eder.
Binlerce yıllık ortak bir tarih ve kültürel birikimin oluşturduğu Türk Ulusu, bütün sorunlarına çözüm bulacak ve uygulayacak güç ve yetenektedir. Her kuşak kendisinden sonraki kuşaklara daha iyi bir Türkiye bırakmak durumunda ve sorumluluğundadır. Bu, Ülkemize ve yarının büyükleri çocuklarımıza olan en temel görevimizdir.
23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli anlamı vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabilmeliyiz.
Bu nedenle Atatürk’ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler.
Bu duygularla, bütün çocuklarımızın 23 Nisan Bayramını kutluyor, hepsine sevgilerimi sunuyorum.”
Tören yöneticisi Alptekin Baştürk nezaretinde Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencileri Vali Yaman’a çiçek takdim etti.
Ahmet Mithat İlköğretim Okulu öğrencisi Serdar Topaç ´23 Nisan` isimli şiiri seslendirdi.  Kırklareli Milletvekilleri Ahmet Gökhan Sarıçam, Turgut Dibek ve Tansel Barış kutlama mesajı ile bayram kutlaması yaptılar.
Fahri Kasapoğlu İlköğretim Okulu öğrencisi Büşra Görgülü, ´23 Nisan` isimli şiiri seslendirdi. Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Buket Yiğitoğlu yönetiminde tüm öğrencilerin katılımı ile  Öğrenci andının okudu. Tören Yöneticisi Alptekin Baştürk, yönetiminde tüm okulların katılımı ile geçit töreni yapıldı. 
Kocaeli’de yapılan Minikler Stilize Dalda Bölge Şampiyonu olan ve Uşak’ta yapılacak Türkiye Şampiyonası’nda Kırklareli’ni temsil edecek olan Atatürk İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi halk oyunu gösterisi yaptı. 
Beden Eğitimi Öğretmenleri Alptekin Baştürk, Hüseyin Keçici, Zahid Açıkgöz, Nedret Peran, ve Müzik Öğretmenleri Gönül Özocak ve Selda Girkin yönetiminde erkek öğrenci gurupları gösterilerini sergilediler. 
Beden Eğitimi Öğretmenleri Hüsniye Kaymak, Çiğdem Rodin, Murat İlhan, Müzik Öğretmenleri Gönül Özocak ve Selda Girdin yönetiminde kız öğrenci gurupları gösterilerini sergiledi.
Gerçekleşen program Tören Yöneticisi Alptekin Baştürk önderliğinde tüm Beden Eğitimi ve Müzik Öğretmenlerinin hazırladığı final gösterisi ile sona erdi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here