225 kişilik kontenjana 858 kişi başvurdu

15
* Kırklareli’de Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında 225 geçici işçi alındı. 225 kişilik kontenjana 858 kişi başvurdu.

HABER MERKEZİ
İş-Kur Kırklareli İl Müdürlüğü, Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı merkez, ilçe ve köylerde bulunan İlköğretim ve Ortaöğretim Okulları’nda geçici olarak çalıştırmak üzere 225 temizlik işçisi aldı. Dün sabah saat 08.30’da iş müracaatı için Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonuna gelen yüzlerce kişi yanında eş-dostunu da getirince izdiham yaşandı.
İş-Kur ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri kayıtların tamamlanmasından sonra 858 kişinin müracaat ettiğini açıkladı. Saat 15.00’da kura çekimi yapılarak 225 kişi kendi şanslarını kendileri belirlemiş oldu.
Kura çekimlerine kısa bir süre de olsa katılan İl Milli Eğitim Müdürü Halil Ecevit herhangi bir açıklama yapmazken, İş-Kur İl Müdürü Hasan Aksoy; “Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında geçtiğimiz dönem olduğu gibi bu dönemde okullara geçici işçi alımı yapılıyor. Bu kapsamda belediye sınırları içerisindeki okullarda çalıştırılmak üzere 125, belediye sınırları dışarısında bulunan okullarda ise 100 işçi çalıştırılacak. Bu kişilerin sigortaları ve maaşları İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ilimize ayrılan bütçe ile karşılanacak.
Kura çekimi sonrası çalışmaya hak kazanan kişiler 15 Şubat Pazartesi günü işbaşı yapacaklar” dedi.
Proje kapsamında Kırklareli Üniversitesi’nin de 50 kişi çalıştıracağını belirten Aksoy; “Proje kapsamında Kırklareli Üniversitesi de 50 işçi alacak. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne alınacak kişiler sadece temizlik işlerinde çalıştırılacakken üniversitede çalışacak kişiler okulların çevre düzenlemesinde de görev alacaklar” şeklinde konuştu.
Kura çekimi sırasında 4 aylık iş bulmasına sevinen ve hatta sevinçten çığlık atan vatandaşların yanı sıra işe giremeyerek gözyaşlarını tutamayan vatandaşlarda görüldü.
Eş ve dostlarıyla kura çekimine gelinmesi nedeniyle 858 kişi olması gereken salonda yaklaşık 2 bin kişinin olduğu gözledi. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here