22. Vergi Haftası kutlamaları başladı

15
“Defterdarlığımız emsal illere göre üst sıralarda başarılı bir çalışma yılı tamamlamıştır”

HABER MERKEZİ
22. Vergi Haftası dolayısı ile Kırklareli Defterdarlığı tarafından Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelen sunma töreni yapıldı.
21 Şubat 2011 Pazartesi günü saat 09.30’da yapılan çelenk sunma törenine Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin, Vergi Dairesi Müdürü Rıza Öztop, diğer birim müdürleri ve personel ile birlikte öğrenciler katıldı. Kırklareli Defterdarı Mustafa Şahin, Atatürk Anıtına çelenk sundu ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Gelir Müdürü Vekili Rıdvan Kovankaya törene katılan öğrencilere kalem hediye etti.
Tören sonrası basın mensupları ile bir araya gelen Defterdar Şahin bir basın açıklaması yaptı.
Bu yıl Vergi Haftası’nın 22. sini kutladıklarını ifade eden Defterdar Şahin, verginin; ülke kalkınmasındaki önemi ve ekonominin büyümesindeki rolünün toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının kamuoyuna kazandırılması amacıyla her yıl geleneksel olarak Vergi Haftası’nı kutladıklarını belirtti.
Bu yıl 21 ve 27 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılan kutlamalarda çok sayıda ziyaretler gerçekleştireceklerini belirten Defterdar Şahin, ilk olarak Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner’i makamında ziyaret edeceklerini ardından Kırklareli Belediye Başkanlığı, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile toplantılar düzenleyip, vergisel yükümlülüklerini zamanında yerine getiren ve en çok vergi ödeyen mükelleflerin işyerlerini de ziyaret edeceklerini kaydetti.
Hafta nedeniyle, Vergi Dairelerini ziyarete gelen öğrencilere verginin önemi hakkında bilgi vereceklerini belirten Defterdar Şahin, onlara Vergi Dairesini tanıtarak çeşitli hediyeler vereceklerini ifade etti.
Hafta kapsamında, mükellefler ve çalışma arkadaşlarıyla uyumlu ve başarılı ilişkileri olan ve emsallerine örnek teşkil eden personeli ödüllendireceklerini belirten Defterdar Şahin,
Kırklareli Defterdarlığı olarak 2010 yılı sonu verileri hakkında şunları kaydetti;
Tahakkuk edilen vergi gelirleri 579.235,00 TL, Tahsil edilen vergi gelirleri 414.238,00 TL’dir. Tahakkuk edilen vergi dışı gelirler 101.660,00 TL, Tahsil edilen vergi dışı gelirler 35.878,00 TL’dir. Tahakkuk edilen vergi gelirleri ve vergi dışı gelirlerin toplamı 680.895,00 TL, Tahsil edilen vergi gelirleri ve vergi dışı gelirlerin toplamı 450.116,00 TL olarak gerçekleşmiştir. Toplam bütçe giderleri ise 402.397,00 TL. olup gelirin gideri karşılama oranı % 111,85’dir. Defterdarlığımız Türkiye geneli vergi gelirlerinde tahakkuk sıralamasında 29’ncu, tahsilat sıralamasında 31’nci sırada bulunmaktadır. Defterdarlığımız emsal illere göre üst sıralarda yer almış olup, başarılı bir çalışma yılı tamamlanmıştır. Bu başarıda mesai arkadaşlarımızın gayretli ve fedakar çalışmaları bulunmakla birlikte idaremizden destek yardımlarını esirgemeyen Kamu Kurumları ile KSMMM Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin katkısı büyüktür.”
Açıklamasının sonunda gerçek kazançlarını beyan eden ve vergilerini ödeyerek gönüllü uyum gösteren tüm mükelleflere, yaptıkları harcamalarda belgelerini alarak, sorumluluk bilinci içerisinde hareket eden Kırklareli halkına teşekkür ettiklerini ifade eden Defterdar Şahin, mükelleflerin vergi ile ilgili karşılaştıkları sorunlar ve belge düzeni konusunda şikayet ve müracaatlarını 444 0 189 Alo Maliye Danışma Hattına, kirklarelidefterdarligi@hotmail.com ve kirklarelidefgm@gelirler.gov.tr e-posta adreslerine veya ilgili birimlere bizzat ilete bileceklerini belirterek, mükelleflerin sağlık, mutluluk ve bol kazançlı bir yıl geçirmelerini temennisinde bulundu. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here