“2014’e tertemiz bir İnci Dere ile gireceğiz”

17
Kırklareli merkez ilçenin içinden geçen ve yıllardır yaydığı kötü kokular ve rengi sebebiyle halk arasında “Zenci Dere” olarak tabir edilen “İnci Dere”de başlatılan Islah Çalışmaları’nda sona geliniyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan; “Geçtiğimiz aylarda başlattığımız çalışmalar yılsonunda tamamlanacak. 2014 yılına tertemiz bir İnci Dere ile gireceğiz” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından merkez ilçe içerisinde geçen ve halk arasında yaydığı kötü kokular ve rengi sebebi ile “Zenci Dere” olarak tabir edilen “İnci Dere”de başlatılan Islah Çalışmaları’nda sona yaklaşılıyor. Geçtiğimiz aylarda başlatılan çalışmalar kapsamında Cumhuriyet Mahallesi’nden başlayan ve Karahıdır Mahallesi çıkışına kadar devam eden İncidere’ye akan tüm pis su atıkları her iki tarafa döşenen kanaletlerle İnci Dere’nin içerisine akması engellenecek. Çalışmaların tamamlanmasının ardından İnci Dere adına yakışır bir hal alacak.
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan geçtiğimiz gün İnci Dere’nin etrafında yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere Belediye Başkan Yardımcısı Gülay Tülüş ile birlikte bu bölgeye geldi. Vatandaşlar tarafından kendisine yapılan çalışmalar dolayısıyla memnuniyetlerin iletildiğini belirten Başkan Çağlayan gazetemize yaptığı özel açıklamasında 2014 yılına tertemiz bir İnci Dere ile girileceği müjdesini vererek şunları kaydetti:
“Belediyemiz tarafından geçtiğimiz aylarda başlatılan İnci Dere Islah Projesi’nin Eriklice Köprüsü’nden TOKİ’nin geliş kanalizasyonuna kadar olan kısmı tamamlanarak buradan akan pis sular kolektörlere alındı. Bu kısma kadar yapılan çalışmalar kapsamında İnci Dere’nin etrafında şimdi de sosyal alanlar ve yeşil alanlar oluşturacağız. Vatandaşlarımızın yol ihtiyaçlarını gidereceğiz. Derenin etrafındaki yerlerin sahipleri ile konuşarak mümkün olduğunca onları mağdur etmeden yeşil alanlar oluşturacağız. Islah edilmiş bir dere olduğu zaman aslında kenarlardaki arsalarında değerleri artıyor.
Başlatmış olduğumuz projemiz Karahıdır Mahallemizin bitişine kadar devam edecek. 1-1,5 aylık bir çalışmamız kaldı. Yeni yıla kadar çalışmalarımız tamamlanarak 2014 yılına tertemiz bir İnci Dere ile girmeyi planlıyoruz. En önemli kısmı olan kanalizasyonu hallettiğimiz zaman geri kalan peyzaj çalışmalarını havaların durumuna göre tamamlayacağız. Toprak Araştırma’dan doğru gelen Kollektöre bağladığımız zaman çalışmalarımız tamamlanmış olacak. Böylelikle Arıtma Tesislerimize kadar kapalı bir şekilde pis sular ulaşmış olacak.” (Savaş Eskici)
  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here