2013 Yılı Kış Ortası Su Kuşu Sayımları yapıldı

15
* Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Filiz İhtiyar; “Longozlar’da 22 farklı tür kuş saptandı” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Filiz İhtiyar, Demirköy İlçesi’ne bağlı İğneada Beldesi’nde bulunan Longoz Ormanları Milli Parkı Göllerinde 2013 yılı Kış Ortası Su Kuşu Sayımları yapıldığını söyledi.
Geçtiğimiz hafta Kuş Araştırmaları Derneği ile ortaklaşa yapılan Longoz Ormanları Milli Parkı Göllerinde 2013 yılı Kış Ortası Su Kuşu Sayımlarında, 22 adet farklı kuş çeşidine rastlandığını ifade eden İhtiyar, bin 200 adet kuş türünün de kuş veri tabanı Kuşbank’a girildiğini kaydetti.
İhtiyar; “İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Gölleri’nde Büyük Ak Balıkçıldan, Bahriye, Balaban kuşundan, Gümüş Martıya kadar birçok türü göllerde gözlemlemek mümkün. Türlerden bazıları beslenmek bazıları dinlenmek maksadıyla habitatı kullanmakta. Sakarmeke, Yeşilbaş, Elmabaş ve Kuğu sessiz ve ötücü türlerinin yoğunluklu beslenme alanı haline gelen göller vatandaşlarımıza tam bir görsel şölen sunuyor. Sayıları günden güne artan kuğu popülasyonu için göllerin buradaki varlığı ve halkımızın hassasiyeti geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlıyor” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here