2011’in son Belediye Meclis Toplantısı yapıldı

7
Kırklareli Belediye Meclisi 2011 yılının son toplantısı olan Aralık ayı toplantısını yaptı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısı 6 Aralık 2011 Salı günü saat 14.00’da Belediye Meclis Salonu’nda gerekleşti. Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda öne çıkan gündem maddeleri arasında olan Atık Su Altyapı ve Evsel Katı Atık bertaraf tesisleri tarifelerinin tam maliyet hesabına göre belirlenmesi ile ilgili Plan Bütçe Komisyon raporu görüşüldü.
Rapora ilişkin açıklamada bulunan Başkan Çağlayan, bu konuda komisyonun çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek şunları kaydetti;
“Yeni çıkan kanun ile katı atık maliyet bedellerinin tam bir maliyetini çıkarılacak, bir de atık su maliyet bedellerinin maliyetini tam olarak çıkarılacak. Bu bedellerin su faturalarına, emlak vergilerine yansıtılması mecburi hale geldi. Bu çalışma yeni çıkan kanun ile uygulanacak. Biz bu konuyu geçen ay meclis gündemine aldık. Daha sonrada konunun netleşmesi ve incelenmesi için komisyona havale ettik.
Konu ile ilgili çok ayrıntılı bir hesaplama yapılması gerekiyor. Konuyu somut bakıldığında, örneğin KİPA’ya ayda 32 bin TL ödeme çıkıyor. Örneğin bir lokantaya 2 bin TL ödeme çıkıyor. Eğer bu konuda iyi bir çalışma yapmazsak çok ilginç ve mantık dışı rakamlar karşımıza çıkıyor. Konuyu inceleyen komisyondaki arkadaşlar haklı olarak bu konuda biraz daha çalışmak istiyor. Resmi kurumlardan dahi yazışmalar ile ödeme alınması gerekecek. Bu çalışmayı uygulayan emsal teşkil eden belediyeler var. Onların örnek çalışmaları da incelenecek. Bu konuyu bir sonraki meclis toplantısında daha ayrıntılı görüşmemiz iyi olacaktır.”
Konu ile ilgili söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Bara, AB projeleri kapsamında Katı Atık ayrıştırma tesisi önerisinde bulunarak; “Biz katı atıkları bertaraf tesislerine götürüyoruz, depolayıp gömüyoruz. AB projeleri ile Katı Atık ayrıştırma tesisi yaparsak böylelikle maliyeti aşağı çekeceğiz. Ayrıca çöp konteynırlarından topladıkları ile geçimini sağlayan çok sayıda vatandaşı bu tesiste istihdam ederek sosyal güvence altına alabiliriz. Aydın Belediyesi, böyle bir tesis yaptırmış ve çok iyi sonuçlar almış.” şeklinde konuştu.
Başkan Çağlayan, Katı atıklarda fiilen bir ön ayrıştırma yapıldığını, plastik ve cam atıkların toplanarak toptan satışı yapılabilmesinin mantıklı olduğunu vurguladı.
Başkan Çağlayan konuyu bir daha ki mecliste ayrıntılı bir şekilde görüşülmek üzere oylamaya sundu ve madde oy birliği ile kabul edildi.  
Belediye meclisi Aralık Ayı gündem maddeleri şunlar oldu; 
Bilirkişi seçimi, Nilüfer Belediyesi ile kardeş kent ilişkisi kurulması ile ilgili konunun görüşülmesi, AB Alt yapı ve kültür Projeleri ile ilgili konunun görüşülmesi, Norm Kadro fazlası işçi kadrolarının iptali, Dolu İşçi kadrolarında unvan değişikliği yapılması.
Norm kadro fazlası memur kadrolarının iptali, 27/11/2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Belediye norm kadro değişikliğine göre oluşturulan ilave memur ve işçi personel kadrolarının ihdas edilmesi, 5620 sayılı Kanun gereği 2012 yılı geçici iş pozisyonunun görüşülmesi, Şehir içi Yolcu taşımacılığı yapan araçlara verilecek belge ücretlerinin belirlenmesi, Ödenek aktarılması ile ilgili konunun görüşülmesi, Vatandaşlar Tarafından Belediye Meclisine Yapılan Müracaatların görüşülmesi, Resmi Kurum ve Kuruluşlarca Belediye Meclisine Yapılan Müracaatların görüşülmesi, Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ait konuların görüşülmesi. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here