2011 Yılı 1. Dönem Bilgi Alışveriş Toplantısı yapıldı Kırklareli Tarımı’nın sorunları masaya yatırıldı

9
Kırklareli 2001 yılı 1. Dönem Bilgi Alış Veriş Toplantısı (BAV) 04 Nisan
2011 Pazartesi günü saat 14.00’de İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda
yapıldı.

HABER MERKEZİ

İl Müdürü Hasan Çebi başkanlığında düzenlenen toplantıya İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri, Konu Sorumlusu Teknik elemanlar, ilimizde görevli TAR-GEL statüsünde çalışan elemanlar ile Ziraat Odası Başkanı Hasan Çetin, Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Ekrem Şaylan ve Ziraat Odası Genel Sekreteri Hasan Efe katıldı.
Toplantı İl Müdürü Hasan Çebi’nin açış konuşmasıyla başladı. İl Müdürü Çebi konuşmasında; toprak tahlilinin önemine değinerek bu konunun sadece destekleme amaçlı yapılmamasını, gerçekten toprağın ihtiyacı olan besin maddelerinin toprağa verilmesi amacıyla yapılmasını, bunun için de eğitim ve yayım faaliyetlerinde toprak analizine dayalı gübreleme konusuna önem verilmesini, gübreleme ve çeşit  demonstrasyonlarının yapılmasını belirtti.
Suyun önemine değinerek, sulama projelerine ve eğitimlerine gerekli önemin verilmesini istedi. Arazi toplulaştırılması çalışmaları ile tarımda birçok sorunun halledilebileceği, toplulaştırma ile sınırlar nedeniyle oluşan arazi kayıplarının önleneceği, modern sulama sistemlerinin kurulacağı, arazi tesviyelerinin gerçekleşeceği, üretim ve mücadele işlerinin bölgesel yapılabileceği, üretim maliyetlerinin önemli ölçüde düşürüleceği gibi birçok olumlu etkinin oluşturulabileceği, bu nedenle  toplulaştırma bölgelerinin oluşması için Köy Muhtarları ve çiftçilerin konu hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.
Daha sonra sırasıyla; Meyvecilik ve Bağcılığın Geliştirilmesi Projesi Hakkında Görüşme ve Çiftçi  Listelerinin Güncellenmesi, Ocak, Şubat, Mart dönemi Eğitim ve Yayım Çalışmaları ve Sonuçları, TÜİK İstatistik Çalışmaları, Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması Bölge Finali Hazırlıkları, Demonstrasyonlar, Kırsal Kalkınma  Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Uygulamaları, TAR-GEL Çalışmaları ile Şube ve İlçe Müdürlükleri Faaliyetlerinin ve sorunlarının görüşülmesinden sonra toplantı sona erdi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here