2011 ‘Kadın Kanserleri Yılı’ oldu

23
4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. M. Mustafa Saymaz, 2011 yılının ülkemizde “Kadın kanserleri Yılı” olarak kabul edildiğini belirterek şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ 
“Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanserdir. Ülkemizde yılda en az 20 bin kişi meme kanseri teşhisi almakta olup, (insidans 100.000’de 37,3) ve ne yazık ki olguların da büyük bir bölümü geç evrelerde teşhis edilmektedir. Kadınlarda Meme Kanseri Taramaları için ulusal standartlar oluşturulmuştur. Ülkemizde ve ilimizde tarama programları devam etmekte olup, 50-69 yaş grubu kadınların 2 yılda bir Mamografi çektirmesi ve bir Kadın Doğum Uzmanınca muayene edilmesi önerilmektedir.
Servikal kanserler, tüm dünyada halen önde gelen ölüm nedenlerindendir. Gelişmekte olan ülkelerde kadınlarda ölüme yol açan kanserler içinde en önde gelmektedir. Ülkemizde de en sık görülen ilk on kanser arasında olup, yılda 1300-1500 arası yeni vaka teşhis edildiği düşünülmektedir (insidans 100.000’de 4,8).  Bununla beraber mevcut sosyo- kültürel değişiklikler ile beraber servikal kanser yükünün her geçen gün artacağı ve ülkemiz için gelecek yıllarda çok daha büyük bir tehdit oluşturacağı düşünülmektedir. Meme kanserlerinde olduğu gibi serviks kanserleri için de ulusal tarama standartları oluşturulmuştur. Bu nedenle 30-40 yaş aralığındaki tüm kadınların en az 1 (bir) kez pap-smear aldırmaları gerekmektedir.
Genital kanserler arasında en ölümcül olanı ise yumurtalık (over) kanseridir. Over kanserleri de kadınlarda en sık görülen ilk on kanser arasında yer almaktadır (insidans 100.00’de 5,7). Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de olguların en az ¾’ü ileri evrelerde teşhis edilmekte ve bu evrelerde de bu kanserler en az % 80 ölümcül seyretmektedir.
Genital kanserler arasında önemli bir diğer kanser de endometriyal kanserlerdir, yani rahim kanserleridir. Batılı ülkelerde kadınlarda en sık görülen genital kanserler endomaetriyal kanserler olup ülkemizde de yine en sık görülen ilk on kanser arasındadır (insidans 100.000’de 8,3). Genellikle eşlik eden meme, yumurtalık ya da kolon kanserleri de olabilir. Belirti vermesi nedeniyle vakaların çoğu erken evrede teşhis edilir. Bu nedenle menopoz sonrası kanamalar göz ardı edilmemeli ve bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here