200 yıllık köprü, definecilerin uğrak yeri oldu

11
Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde bulunan 200 yıllık Çengel Köprü, çevresinde altın olduğu iddiasıyla defineciler tarafından defalarca kazıldı.

 


İshakça Köyü Muhtarı Bilal Temurtaş, yaptığı açıklamasında Malkara ile Keşan arasında ulaşımın sağlandığı Çengel Köprü’nün definecilerin uğrak yeri olduğunu söyledi.
200 yıl önce Rumlar tarafında yapılan köprünün çevresinin son zamanlarda defineciler tarafından sürekli kazıldığını ve köprünün taşlarını kırıldığını iddia eden Temurtaş, şöyle konuştu:
”Önceleri köprünün civarında hanlar varmış. Yoldan gelip geçenler buralarda dinlenir, atlarını köprü yakınlarındaki meraya bağlarlarmış. Bu tarihi Çengel Köprü de Keşan-Malkara-İshakça-Evrenbey-Kırıkali-Yörükköy-Kermeyan ve Karamurat köylerinden sonra Tekirdağ’ı birbirine bağlayan yol üzerinde olduğundan bilinen bir köprü. Bu köprümüzün tarihi olduğunu duyan defineciler köprümüzü kırmaya, taşlarını sökmeye ve altın aramaya başladı. Bu tarihi köprü büyük seller olduğunda yıkılma tehlikesi geçirmiş. Ancak Malkaralı Hasan ve Hıfsı İlgün tarafından tamir ettirilmiş. Şimdi ise definecilerin istilasına uğramak üzere. Buna engel olunmalı.”
Temurtaş, definecilerin tehdidi altında olan köprünün koruma altına alınmasını istediklerini kaydetti.
* ”Eserleri definecilerden korumak mümkün olmuyor”
Tekirdağ Müze Müdürü Nejat Önder Öztürk, Tekirdağ’da çok sayıda tarihi eser bulunduğunu ve bunlarda zaman zaman definecilerin izinsiz kazı yaptığını belirterek, ”Bunları korumak için her birinin başına bekçi dikmek lazım. Ama bu da imkansız olduğundan eserlerimizi definecilerden korumak mümkün olmuyor” dedi.
Tekirdağ’da 717 adet tescilli tarihi eser olduğunu, 300-400 civarında eserin de tescilleneceğini anlatan Öztürk, ancak tescillenmesinin eserin korunacağı anlamına gelmediğini söyledi.
Şu anda Çengel Köprü’nün tescilli olmadığını, ancak gerekli incelemenin yapılacağını ifade eden Öztürk, definecilerden eserlerin korunmasının çok zor olduğunu, bu nedenle vatandaşlardan yardım beklediklerini kaydetti. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here