‘2 yıllık genç bir üniversitenin genç öğrencilerini kutluyorum’

6
1. Kariyer Günleri etkinlikleri kapsamında Kırklareli Üniversitesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından 06 Nisan 2011 Çarşamba
günü saat 11.00’da Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda ‘Genç Beyinler
Ekonomi Paneli’ yapıldı.

HABER MERKEZİ

KLÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç ‘Genç Beyinler Ekonomi Paneli’nde yaptığı açılış konuşmasında, öğrencilerin yaptığı panellerde heyecanlandığını belirterek, gurur duyduğunu söyledi.
Öğrencilerin geleceklerini nasıl değerlendirdiklerini görmenin çok sevindirici bir durum olduğunu ifade eden Aykaç, öğrencilerin gelecekte kendi branşlarıyla söz söyleyecek yetkiyi görmelerinin geleceğe daha güzel bakılmasını sağladığını kaydetti.
Aykaç; “Öğrencilerin kendi branşlarında ne söyleyeceklerini, geleceğe nasıl baktıklarını görmek çok sevindirici. Bu aynı zamanda bu öğrencilerimizin geleceğe de kendilerini hazırlamakta çok büyük önem taşımaktadır. Daha öğrencilik yıllarında kendi branşlarında söz söyleyecek yetkiyi görmeleri bizi de gerçekten hem sevindiriyor, hem de ha büyük bir ümitle bakmamızı sağlıyor. Sosyal olaylar karmaşık olaylardır. İktisat bilimleri de böyle karmaşık olayları ele alan bir bilim dalıdır. Dolayısıyla içinde yaşadığımız ekonomik olaylardan bizim öğrendiklerimiz çerçevesinde değerlendirmeler yapan sonuçlar çıkartan bir bilim dalıdır. Genç arkadaşların çabalarını yürekten kutluyorum. Bu çabalarının gelişerek devam edeceğine inanıyorum” dedi.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç Dr. Zekeriya Demir; “Ülkemizin ve dünyanın değiştiği bir yerde 2 yıllık genç bir üniversitenin genç öğrencilerini kutluyorum.”
Kırklareli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencisi Tuğba Turhal ‘Türkiye’de Dış Ticaret’ konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
Turhal; “İthalat ve ihracatta 2000 yılında imalatımız 50 milyar dolarken, ihracatımız ise bunun yarısı kadardır. 2001 krizi etkisiyle ithalatta düşüş yaşanmış ve kriz sonrası toparlanmayla 2008’e kadar artış göstermiştir. İthalatta buna paralel bir seyir izlenmiştir. İthalatımız 200 milyar dolara, ihracatımız ise 130 milyar dolara kadar çıkmıştır. 1980’de 3 milyar doların altında olan dış ticaret hacmi, 2000 yılında 30 milyar dolara çıkmıştır. 2007’de ise 105 milyar doları aştı. İthalat 2002 yılında 50 bin doları aşarak 2007 yılında 169 milyar dolara ulaştı. IMF desteğinde enflasyon ile mücadele programı 2000 yılının ilk yarısında olum olduğu açıklandı.
Olumlu tarafları ise enflasyon 80’li yıllardan bu yana en düşük seviyeye gerilemiştir. Ekonomi canlanmıştır, faiz oranları aşağı çekilmiştir ve dış finansman artığı yaşanmıştır.
Olumsuz sonuçları ise yurt içi tasarrufları yeterince artmamış, enflasyonda istenilen hızda bir gerileme yaşanmamıştı, yapısal reformlarda arzulanan hız sağlanmamıştır” dedi.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencileri Nilay Karadaş ’Markalaşma’ konusunda, Sıla Zeriğ ‘Kurumsallaşma’ konusunda ve İnanç Sakar ise ‘Kırklareli Halkının Harcama Eğitimi’ konusunda bilgiler verdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here