“2 Temmuzlar bir daha yaşanmasın”

0
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, 2 Temmuz’da gerçekleştirilen Sivas Katliamı’nın Yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, 2 Temmuz’da gerçekleştirilen Sivas Katliamı’nın Yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.
Gündoğdu şunları kaydetti:
“2 Temmuz 1993’te 37 kişinin hayatını kaybettiği Madımak Olayları’nın 22. Yıldönümü’nde yüreğimiz bir kez daha yanmaktadır. Hiçbir mazeret 22 yıl önce yaşanan bu katliamı mazur gösteremez. İşlenen, bir insanlık suçudur ve affedilemez. 22 yıl önce Sivas’ta yaşananlar, yalnızca yakınlarını yitirenler için değil, ülkemiz için de kara bir sayfadır. Yaşanan her katliam, çağdaşlığa, demokrasiye, laikliğe, barış içinde yaşama ve çok kültürlü dokuya yapılan saldırıdır. Madımak’ta yaşanan ülkemizin ortak acısı olarak tarihe geçmiştir. Bizler her zaman zulmün, haksızlığın, hukuksuzluğun, adaletsizliğin, yolsuzluğun karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Zulme uğrayan; haksızlıkla, hukuksuzlukla karşılaşan herkesi korumak, haklarını sonuna kadar savunmak bizim mücadelemizin bir parçasıdır. Bizler, insan yakanları nefretle lanetlerken, insanlıktan çıkanlara benzemeyi de reddediyoruz. Yaşamın her anında, dünyanın neresinde olursa olsun insanlık suçunu kınayacağız, lanetleyeceğiz ve hukuk önünde hesap sormayı asla ihmal etmeyeceğiz. Geçmişi kapatmaya ve unutturmaya çalışmakla değil, onunla yüzleşerek toplumsal barışı sağlayabileceğimiz asla unutulmamalıdır. 22 yıl önce Madımakta, ağır bir bedel ödeyerek, bu toplumun aydınlanmasında pay sahibi olan düşünürler, yazarlar, aydınlar, demokratlar bizim canlarımızdır. Hiç kimse bizleri, baskılar uygulayarak korkutmaya, sindirmeye çalışamaz. Aydınlık bir Türkiye için; ırkçılığa, gericiliğe ve madımak katliamının arkasındaki siyasal anlayışa karşı mücadelemiz her ne şart ve ortamda olursa olsun devam edecektir. 2 Temmuzların yeniden yaşanmadığı, demokratik çağdaş bir Türkiye özlemiyle, Madımak’ta yitirdiğimiz canlarımızı yürekten, sevgi ve saygıyla anıyor, yakınlarının acılarını yeniden paylaşıyor, onlara sabırlar diliyorum.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here