“2 Haziran’dan sonra büyükbaş hayvanlara küpe takılmayacak”

11
Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, büyük ve küçükbaş hayvanları olan vatandaşlara uyarıda bulundu. Çebi; “2 Haziran 2012 Pazartesi gününden sonra 20 günden büyük olan büyükbaş hayvanlara küpe takılmayacak” dedi.
HABER  MERKEZİ
Vatandaşların büyükbaş hayvanlarına; Sağlık Belgesi ve Nakil Belgesi almaları ya da Hayvancılık üzerine verilen desteklemelerden yararlanması için 2 Haziran 2012 Pazartesi gününe kadar kulak küpesi taktırmaları gerektiğini söyledi.
Vatandaşların mağdur durumuna düşmemeleri için bu konu üzerinde hassasiyet göstermeleri gerektiğine dikkat çeken Çebi; “Özellikle büyükbaş hayvanları olan vatandaşlarımızın 2 Haziran’a kadar kulak küpesi taktırması gerekiyor. 2 Haziran 2012 Pazartesi gününden sonra 20 günden büyük olan büyükbaş hayvanlara kulak küpesi takılmayacak. Kulak küpesi olmayan hayvanlara sağlık belgesi ve nakil belgesi verilmezken, bu hayvanlar üzerinden vatandaşlarımızın bakanlığımızın verdiği desteklemelerden yararlanamayacak. Bizler vatandaşlarımızın mağdur durumuna düşmemesi için çalışmalarımızı 2 Haziran 2012 Pazartesi gününe kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Büyükbaş hayvanlara kulak küpelerini Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği kanalı ile küçükbaş hayvanların kulak küpelerini ise müdürlüğümüz teknik sağlık personeli tarafından takılıyor. Kulak küpesi konusunda üreticilerimizin çok dikkatli davranmaları gerekir” dedi.
Ayrıca Çebi, Kırklareli il genelinde kayıtlı yaklaşık 145 bin büyük ve yaklaşık 380 bin küçükbaş hayvan olduğunu sözlerine ekledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.