“19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı”nı kutladık!

13
* “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” Kırklareli’de Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde, muhtelif spor tesislerinde ve şehrimizin muhtelif bölgelerinde yapılan etkinliklerle kutlandı.
HABER MERKEZİ
T.C. Kırklareli Valiliği Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” kutlama törenleri 19 Mayıs 2013 Pazar günü saat 09.00’da İl Müdürlüğü binası önünde yürüyüş kortejinin oluşturularak, tören alanına yürünmesi ile başladı. Yürüyüşün ardından programda saat 09.30’da konulacağı belirtilen çelenk 15-20 dakika gecikme ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Yıldız tarafından Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na konuldu.
Gecikmeli de olsa çelengin konulmasının ardından, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Kırklareli’nin yetiştirdiği başarılı sporculardan ve aynı zamanda Kırklareli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Taekwondo Antrenörü olan Gamze Uysal tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Sefa Toprak tarafından “Sakarya” şiiri okundu.
Kırklareli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Yıldız günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları kaydetti:
“Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutluyoruz. Sizlerin şahsında ülkemin tüm gençlerinin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum. 
Gazi Mustafa Kemal Nutuk’ta şu ifadeleri kullanıyor; “1919 senesi Mayısı’nın 19’uncu günü Samsun’a çıktım” diyerek ülkenin durumunu anlatmaya başlıyor. Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’nda yenildiğini ve şartları çok ağır olan bir ateşkesi imzaladığını söylüyor. Milletin yorgun ve fakir olduğunu, İstanbul’daki hükümetin çözüm üretemediğini belirtiyor. Genel manzarayı belirttikten sonra Gazi Mustafa Kemal Meclis’e şöyle sesleniyor; “Efendiler, bu vaziyet karşısında tem birir karar vardır o da “Hakimiyet-i Milliyeye müstenit, yani millet egemenliğine dayalı, kayıtsız ve şartsız müstakil ve bağımsız bir devlet tesis etmektir.” Gazi Mustafa Kemal Samsun’dan geçtiği Amasya’da ise; “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek milletimizin azim ve kararının çok önemli olduğunu belirtmiştir. Gazi Mustafa Kemal’in bu kararlarını bugün de aynı duygularla paylaşıyor onu, silah arkadaşlarını tüm Şehit ve Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum”
Konuşmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi ve Atatürk Anadolu Lisesi Roman Halk Dansları Ekibi gösterilerini sergiledi. Kutlamalar muhtelif spor tesislerinde yapılan sportif faaliyetler ve muhtelif yerlerinde yapılan gösteriler ile gün boyunca devam etti.
Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önündeki törene; Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Yıldız kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve az sayıda vatandaş katıldı. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here