130 yıllık hizmet binası tekrar hayat bulacak

15
*Kırklareli İl Genel Meclisi Şubat ayı 5. birleşiminde Babaeski’de bulunan ve atıl durumda olan eski Özel İdare hizmet binası sosyal ve kültürel amaçlı kullanım için 25 yıllığına Babaeski Belediye Başkanlığı’na tahsis edildi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Şubat ayı 5. birleşiminde gündemin 3. maddesi olan İl Genel Meclisi’nin 07/01/2011 tarih ve 19 sayılı kararına istinaden, mülkiyeti İl Özel İdaresine ait Babaeski İlçesinde bulunan eski Özel İdare hizmet binasının durumu ile ilgili "İçişleri ve Çeşitli İşler Komisyonu" tarafından hazırlanan rapor görüşüldü.
Okunan raporda Kırklareli’nin Babaeski İlçesinde bulunan mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan binanın 1880-1957 yılları arasında Ziraat Bankası olarak kullanıldığı, 1962 yılından sonra ise Özel İdare binası olarak kullanılmış olan binanın günümüzde boş bulunduğu belirtildi. 1988 yılında Kültür ve Tabiat varlıkları koruma kapsamına alınan binanın yapıldığı tarihten günümüze kadar birkaç kez fonksiyon değişikliğine uğradığı ifade edilen raporda, en son dıştan bir restorasyon görmesine rağmen hiç restorasyon görmediğinden ve yeterli derecede kollanamadığından binanın yıkılmaya terk edilmiş bir durumda olduğu belirtildi. Raporda, Binanın Babaeski Belediyesi Başkanlığınca basit onarım işlemi ile onarılarak kullanılması taleplerinin olduğu bu konunun değerlendirilmesi hususunda ve sözlü değerlendirilmenin neticesinde binanın müze yada sosyal ve kültürel amaçlı kullanılmak üzere tahsisinin veya devredilmesinin Belediye Meclis kararınca istendiği, bu konuda İl Özel İdare ile yazışmalar yapıldığı söz konusu taşınmazın Babaeski Belediyesi tarafından kullanılabilmesi için gerekli işlemlerin yapılması gerektiği ifade edildi. Gerekli çalışmalar Babaeski Belediyesi tarafından yapılarak Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gerekli yazının gönderildiği belirtilen raporda, Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden alınan yazıda tescilli yapıya ait ayrıntılı işlemlerin olmadığı belirtilerek yazının iade edildiği, kurulun binanın tahsis işlemi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini bildirdiği belirtildi. Yıkılması kaçınılmaz olan söz konusu binanın tahsis talebinde bulunan Babaeski Belediye Başkanlığına kurulun istediği işlemleri yapmak kaydı ile 25 yıl süreli olarak tahsisi, 3 yıl içinde işlemlerin tamamlanmadığı görüldüğünde tahsisin kaldırılacağı onayı raporda sunuldu.
AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Yurdaer Ulus ile CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın konu ile ilgili söz alarak rapora olumlu oy vereceklerini belirtti. Komisyon raporu oylamaya sunulara oy birliği ile kabul edildi.
Birleşimde gündemin 5. maddesi olan İl Genel Meclisi’nin 09/02/2011 tarih ve 26 sayılı kararına istinaden, İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın tarafından, İçişleri Bakanlığından 03/01/2011 tarihinde İl Özel İdaresine gönderilen 4.873.000,00 TL’nin bütçelendirilmesi hususu ile İlimiz Babaeski İlçesi Terzili Köyüne içme suyu deposu yapılması hakkında verilen sözlü önerge görüşüldü.
CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Taşkın söz alarak il özel idaresine gönderilen para ile ilgili bir önceki birleşimde gerekli bilgileri aldığını, fakat Terzili Köyüne içme suyu deposu yapılması ile ilgili gerekli çalışmalara başlanılmasını istedi.
* Hurdaya çıkan 4×4 ile ilgili inceleme yapılacak
Birleşimde gündemin 6. maddesi olan İl Genel Meclisi’nin 09/02/2011 tarih ve 28 sayılı kararına istinaden, İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya tarafından, Valilik Makam hizmetlerinde kullanılan ve 2010 Yılı içinde görevli olarak trafikte seyrettiği sırada kazaya maruz kalan 4×4 arazi aracının hurdaya ayrılması hakkında verilen sözlü önerge görüşüldü.
MHP’li İl Genel Meclis Üyesi Selahattin Birkaya söz alarak; “İdare bu konuyu zamanında meclise bildirseydi konu buralara gelmez, bizde bilgi sahibi olmuş olurduk.” diyerek konunun Denetleme Komisyonu tarafından incelenip meclise bilgi verilmesini talep etti. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın’da Birkaya’nın talebine katıldığını, komisyon tarafından bu konunun incelenmesi gerektiğini grup olarak talep ettiklerini ifade etti. Başkan Soykan konunun Denetleme Komisyonunca inceleneceğini ve gerekli verilerin meclis üyeleri ile paylaşılacağını belirtti.
* Asilbeyli Köyü’nün Hayvan Ahırlarının Köy Dışına Çıkarılması Projesi hayata geçiyor
Gündemin 7. maddesi olan İl Özel İdaresi’nin 10/02/2011 tarih ve 1065 sayılı, İlimiz Merkez İlçe Asilbeyli Köyünün Hayvan Ahırlarının Köy Dışına Çıkarılması Projesinden 60.000,00 TL ödeneğin alınarak Köylere Yardım Tertibine aktarılması suretiyle söz konusu projede kullanılmak üzere Köy Muhtarlığı’na verilmesi teklifi görüşüldü.
Okunan Kırklareli İl Tarım Müdürlüğü yazısında Asilbeyli Köyünün Hayvan Ahırlarının Köy Dışına Çıkarılması Projesi için gerekli çalışmaların sonlandığı bu nedenle projeye aktarılması gereken 60.000,00 TL ödeneğin alınarak Köylere Yardım Tertibine aktarılıp söz konusu projede kullanılmak üzere Köy Muhtarlığı’na verilmesi istendi. Teklif ile ilgili kimse söz alamayınca teklif oylama sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.
Başkan Soykan birleşimi kapatarak Mart ayı 1. birleşimin 1 Mart 2011 Salı günü saat 10.30’da yapılacağını belirtti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here