“11 Greyder’e 5 tane operatör var”

10
Meclis üyeleri, İl Özel İdaresi’ndeki işçi kadrolarının iptal edilmesi sonucunda idarede kalifiye personelin kalmadığını savunarak, yaşanan personel sıkıntısının önüne geçmek için biran önce çözüm üretilmesi gerektiğine dikkat çekti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi Ekim ayı birleşiminde meclis üyelerinin önüne yine 7 işçi kadrosunun iptali ile ilgili bir madde getirildi. Kadroların iptalini yapmak zorunda olduklarını ifade eden meclis üyeleri Aydın Karakoç ve Hüseyin Taşkın yaşanan kalifiye eleman sıkıntısına dikkat çekerek bu konuda çözüm önerilerinin biran önce ortaya konması gerektiğini belirtiler.  
Meclise sunulan gündem maddesinde; İl Özel İdaresi’nin 21/09/2011 tarih ve 6639 sayılı, İl Özel İdaresi emrinde sürekli işçi kadrolarında, “Düz İşçi” olarak görev yapan Zeki Gültekin, Rahmi Özay ve Ethem Yalçındağ, “Sondaj İşçisi” Sebahattin Yüce, “İş Mak. Oprt. (B)” Gürhan Dagal, “Sürücü Oprt. (B)” Hasan Anaç ile “Sürveyan” Hasan Işıklar’ın emekliye ayrılmalarından dolayı kadrolarının iptal edilmesi teklifi görüşüldü.
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen teklife göre; İl Özel İdaresi emrinde sürekli işçi kadrolarında Düz İşçi olarak görev yapan Zeki Gültekin, Rahmi Özay ve Ethem Yalçındağ, Sondaj İşçisi Sebahattin Yüce, İş Mak. Oprt.(B) Gürhan Dagal, Sürücü Oprt.(B) Hasan Anaç ile Sürveyan Hasan Işıklar 14.09.2011 (mesai bitimi) tarihinden itibaren emekliye ayrılmalarından dolayı, kadrolarının iptal edilmesi amacıyla düzenlenen teklif cetveli gönderilmiştir. İdaremizde halen 221 işçi personel bulunmaktadır.
5302 Sayılı İl Özel İdare Kanunu’nun 10. maddesi (L) bendi ve 10.06.2007 tarih ve 26548 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İl Özel İdareleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına İlişkin Yönetmeliğin 13. maddesi ve geçici 2 nci maddesi gereğince, sürekli işçi kadro iptali konusunun görüşülüp karara bağlanması için evrakın İl Genel Meclisine havalesi istendi.
*“Yakın zamanda iş makineleri çalışamaz hale gelecek”
Teklif ile ilgili söz alan CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın; “Özel İdaremizde her geçen gün emekliye ayrılan personelin yerine yeni alım yapılamaması nedeni ile bir sıkıntı söz konusu, iş makineleri de deneyimli personelin yerine yetişen olmaması nedeni ile çalışamaz hale gelecek. Bu sıkıntılar için gerekli önlemlerin alınmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.
*“85 sayısına gelene kadar iptaller sürecek”
Daha sonra söz alan CHP’li İl genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç; “85 sayısına gelene kadar kadro iptalleri devam edecek. İşlerin yapılabilmesi için hizmet alımına gittiğimizde kendi kaynaklarımızdan harcama yapmak ile birlikte mevcut makinelerimizde iş yapmaz hale getireceğiz. Eskiden iş makineleri çalışırken yanlarında yağcılar vardı. Bu kişiler staj görür gibi iş yaptıkları için makineleri de kullanmayı öğreniyorlardı. Artık yağcılar iş makinelerine verilmiyor.  İlerleyen günlerde operatör sayısı iyice azalacak. 11 Greyder’e 5 tane operatör var. Kalifiye eleman eksikliğine acilen bir çözüm bulmamız gerekiyor.” dedi. 
*“Görevimiz kadro iptallerini yapmak”
Daha sonra Meclis İkinci Başkanı Nedim Orcan söz alarak; “Bu konuda önerge ile araştırma yapmıştık. Yapılan incelemede operatör elemanlarının eksiği meclis gündemine gelmişti. Bu operatör arkadaşların yerleri doldurulamaz, ama emekli olmak onlarında hakkı, kendilerine sağlıklı bir emeklilik diliyorum. Bizim görevimiz kadro iptallerini yapmak. Tabiî ki bu konuya çare düşünmek görevimizdir.” şeklinde konuşarak kurum amirleri ile birlikte bu sıkıntıya bir çare bulunacağı düşüncesinde olduğunu ifade etti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.