“11. Geleneksel Alpullu Şeker Kültür ve Müzik Festivali” başladı

78
Bu yıl 11.’si düzenlenen Geleneksel Alpullu Şeker Kültür ve Müzik Festivali, 28 Ağustos 2014 Perşembe günü başladı.
HABER MERKEZİ
Bu yıl 11.’si düzenlenen Geleneksel Alpullu Şeker Kültür ve Müzik Festivali, 28 Ağustos 2014 Perşembe günü başladı.
Festival açılış törenine Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Babaeski 1. Zırhlı Tugay Komutan Vekili Tank Albay Selçuk Yazçayır, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Evrensekiz Belediye Başkanı Mustafa Nalbant, Bulgaristan Partner Belediye Başkanı Milka Armutluev, Babaeski İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mustafa Gümüşoğlu, MHP Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Kürşat Yamaner, CHP Babaeski İlçe Başkanı Fikri Karaca, MHP Babaeski İlçe Başkanı Semih Meriç, Babaeski Belediye Başkan Yardımcıları Hayri Tübeler ve Ayhan Sertgün, İl Genel Meclisi Babaeski Üyeleri, Babaeski Belediye Meclis Üyeleri, Alpullu Belediye Meclis Üyeleri, Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bayrak, Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dermenci, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Mehmet Atalay, Babaeski Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Türkay Topal, 132 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mülayim Güler, 132 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Emine Şenol, S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Ramis  Babaeski Eski Belediye Başkanı Av. Haluk Tezsezer, ilçe ve belde köy ve mahalle muhtarları, Çevre İlçe ve Beldeler konuklar ve Alpullu Halkı katıldılar.
Alpullu Belediyesi Barış Parkı’nda saat 18.00’da başlayan Festival açılış töreni, Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Festival açılış konuşmasını Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı yaptı. Kırcı yaptığı konuşmada şunları söyledi;
“Sayın Kaymakamım, İlçe Jandarma Komutanım, Komşu İl İlçe ve Beldelerden gelen Belediye Başkanlarım, Şeker Fabrikası Müdürüm, Komşu İl ve İlçelerden Gelen Esnaf Odası Başkanlarım, Komşu İl ve İlçelerden gelen Siyasi Parti Başkanlarım, Ziraat Odası Başkanım, Yağlı Tohumlar Yönetimi ve Müdüresi, İl Genel Meclis Üyelerim, Panko-Birlik Yönetimi, Komşu Köylerden gelen Muhtarlarım ve mahalle muhtarlarım, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında görev yapan Daire Amirlerim, İsmini sayamadığım konuklar ve saygı değer hanım efendiler ve bey efendiler, basınımızın güzide temsilcileri, sevgili Alpullular, Şeker diyarı Alpullu Beldesi’nin Şeker Kültür ve Müzik Festivali’ne hoş geldiniz. 
Şeker Fabrikası ile oluşmuş ve büyümüş gelişmesini sağlamış nüfusu 3800’ler-3900’lere kadar ulaşmış ve şeker fabrikasının üretimi düşünce nüfus da düşmeye başlamış. Bugün nüfus 2300’ler seviyesinde yani şeker fabrikası Alpullu Beldesinin can damarı ve oksijeni şeker Fabrikası Alpullu Beldesi için ne kadar önemli ise Trakya içinde o kadar önemli olduğunu düşünmekteyim. Ülkemizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar şükretsek azdır. Çünkü ülkemizin kalkınması Şeker Fabrikaları ile başlamıştır. Şeker Fabrikası olan her yer il ve ilçe olmuştur. Türkiye’de ilk şeker üreten fabrika olmasına rağmen büyüyemeyip de küçülmüş isek o zamanda kendimizi sorgulamamız lazım. Alpullu Şeker Fabrikası’nın kıymeti bilinmemiştir.
Tel içindeki Hastanesi ile Türkiye’deki ilk golf sahası ile yine ilimizde futbol sahası ile Beldemizde ve İlimizde ilkleri yaşamışızdır. Şeker Fabrikası Trakya için olmazsa olmazımızdır. İki yıldır fabrikamız üretimde değildir. Eğer önümüzdeki yılda fabrikayı üretime geçiremez isek fabrikanın kapanması aşikârdır.
Sevgili Alpullulu hemşerilerim, ben dâhil Trakyalı belediye başkanları, muhtarlar, Ziraat Odaları ve Panko-Birlik Yöneticileri, şimdiden harekete geçme zamanıdır. Tüten bacayı söndürmeyelim. Şeker Fabrikası Müdürü Sayın Fikri Bey bu dönem çok mücadele verdi. Kendisine huzurlarınızda çok teşekkür ederim. Bizler de müdürümüz kadar mücadele edersek önümüzdeki dönem fabrikamız çalışır. Panko-Birlik kooperatifinin faal 60 bin üyesi olduğunu öğrendim. Her üyeye bir dönüm şeker pancarı ektirir isek 60 bin dönüm pancar yapar. Bu da şeker fabrikamızın 3-4 ay gibi üretimde kalmasını sağlar.  Bizim çiftçimiz üretken ve çalışkandır yeter ki çiftimize hak ettiği değeri, itibarı ve kolaylığı sağlayalım. Bir dönüm şeker pancarını bizim çiftçimiz hobi olarak ekerse bir dönüm pancarın 5 ton verdiğini düşünecek olur isek 300 bin ton şeker pancarı yapar. Yeter ki çiftçimize şeker fabrikasının önemini ve Trakya halkına sağladığı katma değeri anlatabilelim. Dünyada özelleşmeyen tek fabrika şeker fabrikalarıdır. Türkiye hariç. Neden? Çünkü ülkeye katma değer sağlayan fabrikalardır. Trakya’da yaz aylarında festivaller ve müzik etkinlikleri olmaktadır. Bu etkinliklerde şeker pancarı ile ilgili uzman kişiler 30 dakika kadar slayt ve sinevizyon ile sunum yapmış olsa Trakya halkı için şeker fabrikasının ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktı. Alpullu Beldemize yapılan Şeker Kültür ve Müzik etkinliği esnafımızın civar beldeler, köyler ve ilçelerle halkımızın kaynaşma sağladığı, stres attığı ve eğlence dolu 3 gün geçirmesini sağlar. Bu tür etkinlikler beldemizi dışarıya açmak ve güzelliğini ortaya koymak, göç veren değil, göç alan bir belde konumuna getirmektir. Amacımız meclis üyelerimiz ve çalışanlarımız ile birlikte hep beraber yaşanılabilir güzel bir belde oluşturmaktır.
Alpullu Beldesi her şeyin en güzeline layıktır. Belde halkım adına tekrar hepinize hoş geldiniz der saygılar sunarım.”
Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı’nın konuşmalarının ardından Usta Öğretiler Gürkan Güzelharcan ve Sibel Kılıç tarafından hazırlanan Havsa Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü oyuncuları Yöresel halk oyunları gösterilerini sundular. Gösterilerin ardından protokole dâhil kişiler festival alanında kurulan stantları gezdiler. Stantlardaki görevlilerden bilgiler alan protokol üyeleri S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin düzenlediği ikrama katıldılar. İkramın ardında ise protokol, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı’nın düzenlediği kokteyle katıldılar.  
“11. Geleneksel Alpullu Şeker Kültür ve Müzik Festivali gece saat 21.00’da özel bir TV’de yayınlanan müzik programıyla adını duyuran Ses sanatçısı Senem İşinibilir konseri ile devam etti. Alpullu’ya özel bir playlistle sahne alan Senem İşinibilir, duygusal ve eğlenceli şarkılardan örnekler sundu. Konserin sonunda Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Senem İşinibilir’e gecenin anısına onurluk sunarak teşekkür etti. Senem İşinibilir konserinin ardından Yerel Sanatçı Mustafa Sevim sahne aldı. İkinci Single’ının çıkmasına az bir süre kalan sanatçı, samimi tavırları ve eğlenceli şarkılarıyla katılımcılara muhteşem bir gece yaşattı. 
Konserlerin ardından Belediye Başkanı Saim Kırcı, Şeker, Kültür ve Müzik Festivali’ne katkı sağlayan Perge Tekstil Şirketi sahibi İbrahim Kaya adına müdiresi Ayşegül Tuncal, Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Mülayim Güler ve Göksel İnşaat adına Selçuk Ağdaş’a gecenin anısına birer onurluk sundu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here