11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün son durağı Kırklareli oldu

1
* Daha önceki zamanlarda gelişi 3 defa ertelenen Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül en son ziyaretini Kırklareli’ye yaparak,  81 İl’e de resmi ziyarette bulunan ilk Cumhurbaşkanı oldu. Kırklareli halkı sevgi gösterileri ve tezahüratlar ile Cumhurbaşkanı Gül’ü bağrına bastı.
Kırklareli halkı Cumhurbaşkanı Gül’ü bağrına bastı
*  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Gazetemiz Genel Koordinatörü Hacer Gökkaya gazetemizi sunarak, gazetemizin Türkiye’nin en yaşlı 3, Trakya’nın 1. Gazetesi olduğunu ve 90 yıldır Basın Hayatı’nda olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de; “Bir yerel gazete olarak bu kadar eski bir maziye sahip olup, aralıksız yayın yapmış olmanız ilginç. Kırklareli’de böyle bir gazete olabileceği hiç aklıma gelmezdi” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli ziyaretleri bundan önceki zamanlarda 3 defa ertelenen Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere 18 Haziran 2014 Çarşamba günü saat 11.00’de Kırklareli’ye geldi.
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Kırklareli’ye ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ilk olarak Kırklareli Valiliği’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nu Kırklareli Valiliği önünde; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kırklareli İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ömer Lütfi Mor, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, Kırklareli İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşların Temsilcileri, Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın Başkan ve Yöneticileri ile Kırklareli halkı karşıladı.
* Gül; “Kırklareli memleketimizin en güzel illerinden biri”
Vilayet Meydanı’nda toplanan vatandaşlara gül ve karanfil dağıtan Abdullah Gül vatandaşla tokalaşarak hal ve hatırlarını sordu. Karşılama törenin ardından Halk Oyunları ve Darbuka Ekibi’nin gösterisinin ardından burada toplanan halka bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, daha önce siyasetçi olarak Kırklareli’ye geldiğini ancak Cumhurbaşkanı olarak Kırklareli’ye ilk defa geldiğini söyledi.
Uzun yıllardan beri Kırklareli’ye Cumhurbaşkanı gelmediğini söyleyen Gül, Cumhurbaşkanı olduğunda tüm illeri ziyaret etmeye kafaya koyduğunu ve son ziyaret yerinin de Kırklareli olduğunu söyleyerek şunları kaydetti;
“Sevgili vatandaşlarım öncelikle daha önce siyasetçi olarak Kırklareli’ ne geldim ama cumhurbaşkanı olarak ilk defa geliyorum bildiğim kadar çok uzun yıllardır bu güzel şehrimiz Kırklareli’ye Cumhurbaşkanı gelmemiş. Cumhurbaşkanı olarak ilk seçildiğim günlerde bütün illerimizi gezmeyi kafama koymuştum ve fırsat buldukça’ da kuzeyden güneye bütün illeri ziyaret ettim burası son il oldu daha önce gelme imkânı oldu ama bazı sebeplerden dolayı iptal etmek zorunda kaldım ve dolayısıyla 81.il olarak size geldim ve 81 ili gezmiş olarak bunu burada Kırklareli’ de tamamladım. Kırklareli memleketimizin en güzel illerinden biri burası güzel bir Rumeli şehri doğal güzellikli bir yer ormanıyla tabiatıyla sadece bizlerin yerlilerin değil yabancılarında görmek istedikleri bir şehrimiz burayı en güzel şekilde korumak kollamak muhafaza etmek hepimizin görevi bunu da buradan hatırlatmak istiyorum. Ayrıca Kırklareli’ de tarım sanayi Türkiye’nin çok büyük tesisleri burada bulunuyor dolayısıyla Türkiye’nin en güzel ilinde yaşıyorsunuz buranın kıymetini bilin tabii ki Ülkemizin de memleketimizin de kıymetini bilin vatandaşlarıma seslenirken altını çizdiğim husus bu, birbirimizi seveceğiz sayacağız birbirimizin kıymetini bileceğiz ve Türkiye’yi daha mutlu yapmak Türkiye’yi en gelişmiş ülkelerin ötesine taşımak, götürmek için gece gündüz el birliğiyle çalışacağız burası çok huzurlu bir şehrimiz herkesin birbiriyle dostluğu arkadaşlığı komşuluğu çok güçlü bunun böyle devam etmesini arzu ediyorum ve geleceğin daha mutlu iyi olacağını, hepimize, çocuklarımıza çok daha güzellikler getireceğinden emin olmasını istiyorum. Gösterdiğiniz sevgi için çok teşekkür ediyorum hepinize ayrı ayrı sevgilerimi sunuyor küçüklerimizin gözlerinden öpüyorum sağ olun var olun.”
*Gül; “Uzun yıllardan sonra buraya bir cumhurbaşkanını ziyareti olması gördüğüm kadarıyla ayrı bir ilgi çekiyor”
Vilayet Meydanı’ndaki törenin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindekiler Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın makam odasına geçti. Burada ilk olarak bir konuşma yapan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, 1924 yılında İl olan Kırklareli’nin ilk defa bir sivil Cumhurbaşkanı ağırladığını söyledi. Gül’ün ziyaret anısına 15 öğrenciye burs verildiğini söyleyen Yaman, 50 dekarlık bir alanda ise 12 bin fidan dikildiğini söyledi. 
Vali Mustafa Yaman’ın ardından bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırklareli’de gelişi ve Türkiye gündemi hakkında açıklamalar yaptı. Gül, Kırklareli’nin Türkiye’ni en güzel illerinden bir tanesi olduğunu, Avrupa kıtasında Rumeli bir şehir olduğunu söyleyerek şunları kaydetti;
“Burası Türkiye’mizin en güzel illerinden birisi Avrupa kıtasında Rumeli şehrimizdir. Bütün kültürüyle ve yapısıyla sosyolojik gerçekleriyle bize Rumeli kültürünü yaşatan bu Şehrimize sanayide Trakya ne kadar cazip biliyorsunuz Kırklareli Tekirdağ Lüleburgaz Çorlu bütün buralar daha büyük yatırımlar için hükümetimiz teşvik etmekte büyük sanayi tesislerinde faaliyet halindedir Türkiye’nin en büyük kâğıt fabrikaları Türkiye’nin ilk seker ve ilaç fabrikaları buralardaki verimi arttırmaktadır. Ayrıca tarımda buranın verimlim topraklarını unutamayız. Buranın doğal güzellikleri özellikle İğneada ve ormanları maalesef fırsat olmadı onca doğa harikasının içerisinde bulunmadık. insanlar oralarda serbest bir şekilde sadece Kırklareli Tekirdağ’a Türkiye ye ait değil tüm insanlığa ait yerlerdir buraları.”
* Oradaki olumsuz gelişmeleri Türkiye’ye yansıtmamak için çalışıyoruz
Komşu ülkelerde çok büyük acılar, yıkımların söz konusu olduğunu dile getiren Gül; “Radikal örgütler tarihten günümüze kadar bölgede yerini almış vaziyette. Giderek bu iç savaş şekline dönüşmeye başlamakta. Bunlar çok üzücü şeyler. Hele komşumuzda, nüfusu Müslüman olan, bazı açılardan akrabamız olan topluluklar var. Hepsi bizim akrabalarımızdır, komşumuzdur. Böyle bir durumun ortaya çıkmaması için Türkiye olarak çok ikazlarda bulunduk, çalışmalarda bulunduk. Bugün çok büyük karmaşa hakim ve birbiriyle çarpışan gruplar var. Büyük dikkatle yaklaşmak gerekiyor. Türkiye’yi bu konulardan korumak birinci görevimizdir. Bu olaylar bazı güvenlik problemleri ve başka problemler çıkarıyor. Oradaki olumsuz gelişmeleri Türkiye’ye yansıtmamak için çalışıyoruz. Emniyet ve istihbarat güçleri ve herkes yoğun bir çalışma içerisinde. Zaman zaman terör örgütleri ortaya çıkıyor. Bütün bunların yayılmasını önlemek uluslararası camianın görevidir. Mısır ve Türkiye dost olan ülkedir. Akdeniz’in kıyısında 2 elmanın bir yarısı ülkeleriz. Maalesef Mısır’da olanlar da üzücü olmuştur. Çok sayıda insanın hapishanelerde olması, seçilmişlerin darbeyle görevlerinin sona ermesi bütün bunlar Mısır gibi ülkelerde yaşandı. Şüphesiz ki bunların böyle devam etmemesi gerekir. 20-30 sene önce bizim ülkemizde de böyle şeyler oldu. Biz kardeş Mısır’ın da gerçek anlamda demokrasiye geçmesini isteriz. Bu konuda yardımcı olmak herkesin görevidir. Mısır’da şu anda siyasi grupların bu hallerinin sona ermesi, onların normalleşme sürecinin hızlandırılması gerekiyor. Mısır ve Türk halkı her zaman kardeştir ve bu kardeşlik devam edecektir"
* Cumhurbaşkanı Gül, gazetemizin 90 yıldır yayın hayatında olduğunu duyunca şaşırdı
Cumhurbaşkanı Kenan Evren’den 31 yıl sonra Kırklareli’ye ilk gelen Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’e Gazetemiz Genel Koordinatörü Hacer Gökkaya ile Faruk Ceylan gazetemizi sundu. Genel Koordinatörümüz Hacer Gökkaya, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gazetemiz Yeşilyurt’un 90 yıllık bir mazisi olduğunu, şu anda Trakya’nın en yaşlı 1., Türkiye’nin en yaşlı 2. Gazetesi olduğunu ve 90 yıldır aralıksız yayın yaptığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, gazetemizin 90 yıllık bir geçmişinin olduğunu duyunca şaşırarak; “Bir yerel gazete olarak bu kadar eski bir maziye sahip olup, aralıksız yayın yapmış olmanız ilginç. Kırklareli’de böyle bir gazete olabileceği hiç aklıma gelmezdi. Sizi kutlarım. Yayın hayatınızda başarılar dilerim” dedikten sonra gazetemizi inceledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gazetemiz manşetinde, Kırklareli’ye geleceği ile ilgili çıkan haberi okudu. Gazetemizin her sayfasını özenle inceledikten sonra Genel Koordinatörümüz Hacer Gökkaya’nın şahsında, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt ve Yeşilyurt Gazetesi çalışanlarını tebrik ettiğini söyledi. 
* Gül; “Belediye Başkanı Kesimoğlu’nun Kırklareli’yi daha da güzelleştireceğine inanıyorum”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Valilik Ziyareti’ni ardından Kırklareli Belediyesi’ni ziyaret etti. Valilik Binası’ndan oluşturulan korteş ile birlikte Belediye Binasına giden Gül, Fevzi Çakmak Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi’nden halkı selamlayarak Belediye Binasına geldi. Burada Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisini izleyen Gül ve beraberindekiler daha sonra Belediye Başkanı Kesimoğlu’nu makamında ziyaret etti. Belediyeyi ziyaret ettiği için halkın şükran ve minnet duygularını Cumhurbaşkanı Gül’e ileten Başkan Kesimoğlu, burada yaptığı açıklamada Gül’ü parlamentoda görev yaptığı süreçten de tanıdığını söyledi. Kesimoğlu, Gül’ün hediye kabul etmeği için kenti ziyareti anısına, şehrin plaka kodu olduğu için 39 fidan dikildiğini söyledi
Kırklareli Belediye Başkan Mehmet Siyam Kesimoğlu’ndan bilgi alan Abdullah Gül, burada yaptığı konuşmada, her yerde şehirlerin gerçek sahiplerinin orada doğan ve oranın eşrafı olanlar olduğunu, siyasetçilerin de genelde bu kişiler arasından çıktığını söyledi.
Belediye başkanlarının, takip ettikleri imar politikalarıyla şehirlerin geleceğini ya aydınlık ve çok güzel yaptığını ya da güzel iş yapmak için acelecilikten 10-20 yıl sonra şehri yaşanamaz hale getirebileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Belediye Başkanı Kesimoğlu da Kırklareli’yi daha da güzelleştireceğine inandığını, büyük sanayi kuruluşlarının gelmeye başlamasıyla nüfusun artacağını aktararak, şehrin bu güzel halini korumanın mümkün olduğunu, imarını en iyi şekilde yapmak gerektiğini belirtti. 
* Gül; “Öğretim Üyeleri Kırklareli’ye gönül rahatlığı ile gelebilir”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırklareli Belediyesi’nin ardından Kırklareli Üniversitesi’ni ziyaret etti. Kırklareli ziyareti kapsamında Kırklareli Üniversitesi’ne gelen Abdullah Gül’ü, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aykaç karşıladı. Gül, rektörlük önünde kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Gül’ü makam odasında ağırlayan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Mustafa Aykaç, Üniversiteyi her alanda geliştirmek için gece gündüz demeden gayret gösterdiklerini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Rektörlükte gazetecilere açıklama yapan Gül, gittiği illerde üniversiteleri ziyaret ettiğini belirterek, Kırklareli Üniversitesi’nin 6 yıllık bir üniversite olarak hala kuruluş aşamasında bulunduğunu söyledi. Gül, Türkiye’nin her ilinde üniversite olmasıyla övündüklerini ifade ederek, Kırklareli Üniversitesi’nin kısa süre içerisinde planlar çerçevesinde kampüsünün tamamlanacağını umduğunu dile getirdi.
Gül burada yapığı açıklamada şunları kaydetti;
“Binalar yapılabilir ama içerisindeki kaliteyi tutturmak her şeyden önemlidir. Eğer çok güzel, saray gibi binalarda eğitimin kalitesi iyi değilse ‘O zaman barakalarda eğitim yapsaydınız da iyi, kaliteli eğitim verseydiniz’ deriz. Bütün üniversitelerde dikkati çektiğim husus budur. Herkesin yarışarak öğrendiği bir üniversite yapmak, çocukların gönül rahatlığı okuyabildiği, mezun olduktan sonra iyi bir formasyon alındığına inandığı, gerek devlet sektöründe gerekse özel sektörde çalışırken öz güvenlerini en üst derecede hissedebileceği şekilde mezun olması için size çok iş düşüyor. Devlet, üniversitelerin iyi olması için her türlü imkanı veriyor ama size teslim ettikleri çocukların hayata atıldıklarında başarılı olmaları için siz de elinizden geleni yapıyorsunuzdur. Gezdiğim üniversiteler içerisinde çok başarı olanlar var, başarısı tatmin etmeyenler var. Buralar Türkiye’nin güzel yerleri. Öğretim Üyeleri rahatlıkla gelebilir buralara. Huzur içerisinde eğitim-öğretimin devam edebileceği illerimizin önünde geliyor buralar. Bütün alt yapı şartları, imkanları hazırken öğretim üyelerinin de büyük bir gayret içerisinde çocuklarımızı yetiştireceğine inanıyorum."
* Cumhurbaşkanı Gül Kırklareli ziyareti ile tüm illeri ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı oldu
Kırklareli Üniversitesi’nin ardından buradan ayrılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onuruna verilen öğle yemeği için Rektörlük binasından ayrıldı. Royal Bilgiç Hotel’de onuruna verilen yemekten önce, 2007 yılında Van’da başladığı ziyaret ve son olarak Kırklareli’de sonlandırdığı il ziyaretlerini tarihlerinin bulunduğu harita önüne gelen Gül, Van’da başladığı ziyaretleri Kırklareli’de sonlandırdığını söyledi. Harita’ya imza atan Gül, yaptığı ziyaretler hakkında açıklamalar yapmasını ardından yemeğe katıldı.
Yenilen yemeğin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül saat 15.30’da 5. Kolordu İstihkâm Alay Komutanlığı’nda düzenlenen Sancak Devir Teslim Töreni’nin ardından Kırklareli’den ayrıldı.  (Savaş Eskici-Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.