105 zihinsel engelli artık güven altında

6
Kırklareli Emniyet Müdürlüğü tarafından Kırklareli Valiliği’nin olurları ile 2012 yılı içerisinde yürütülen çalışmalar kapsamında 105 zihinsel engelli vatandaşların parmak izi ailelerinin rızası alınmak koşuluyla kayıt altına alındı.
HABER MERKEZİ
Zihinsel engelli kişilerin kimliklerinin daha kolay tespit edilebilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar ile ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Kayıp zihinsel engelli kişiler, bulunduklarında kendilerini ifade edemediklerinden kimlikleri kısa sürede tespit edilememekte ve buna bağlı olarak yakınlarına ulaşılma konusunda güçlükler yaşanmaktadır. Bu durum hem kayıp kişi ve ailesi hem de polis açısından sıkıntılara neden olabilmektedir.  
Bu kapsamda, kaybolan ve daha sonra bulunan zihinsel engelli kişilerin kimliklerinin daha kolay tespit edilebilmesi amacıyla 2012 yılının ilk yarısında yürütülen çalışma ile 88 zihinsel engelli çocuğun parmak izi ailelerinin rızası alınmak koşuluyla kayıt altına alınmıştır.
Kaybolan yetişkin zihinsel engelli vatandaşlarımızda da benzer sıkıntıları yaşanabileceğinden hareketle Valilik Makamının 22.11.2012 tarihli Olurları çerçevesinde yürütülen proje kapsamında İş Eğitim Uygulama Okulu ve Halk Eğitim Merkez Müdürlüğünde yapılan etkinliklerle 105 zihinsel engelli vatandaşımızın parmak izleri gönüllülük esasına göre alınmıştır.
2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nun 5. Maddesine istinaden gönüllülük esasına göre zihinsel engelli vatandaşlarımızın veli veya vasilerinin İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü’ne başvurabilecekleri Kırklareli il merkezinde bulunan Kırklareli Sakatlar Derneği ve Kırklareli Engellilerle Yaşam Derneği kanalıyla kamuoyuna duyurulmuştur.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here