105 yıllık Pavli Panayırı 11 Eylül’de başlayacak

38
Tarihi geleneksel Pavli Panayırı 11 Eylül Perşembe günü başlayacak ve 14 Eylül Pazar günü sona erecek.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Pehlivanköy İlçesi, her yıl olduğu gibi koskoca bir panayıra daha ev sahipliği yapmak için günleri sayıyor. Trakya Bölgesi’nin en büyük panayırlarından Pehlivanköy Sonbahar Panayırı, Trakya’da Çatalca’da düzenlenen panayırla birlikte, son kalan iki panayırdan en büyüğü durumunda bulunuyor. Tarihi Pavli Panayırı, bu yıl 105. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Pavli Panayırı tren yolunun hemen karşısındaki, Ergene Nehri kıyısındaki alabildiğine geniş düzlükte kuruluyor.
Panayırın açılış günü sembolik olarak satılan hayvanı muhtemelen ilçenin resmi kuruluşlarından biri veya Pehlivanköy’ ün önde gelenlerinden bir kişi alır. Bunun yanı sıra çayırın bir köşesinde etrafı çevrelenmiş alanda, danasını, ineğini, kuzularını civar köylerden getirmiş kişilere rastlayabilirsiniz. Pavli Panayırı’nda Üzerleri tentelerle örtülmüş stantlarda iğneden ipliğe, gerekliden gereksize ne varsa her şeyi bulabilirsiniz. Yöreye özgü basma helvaların olduğu stantlar çok renklidir. Çocukların dillerini damaklarını kiraz gibi boyayan horoz şekerlerinden elma şekerine kadar renk renk şekerlemeler, Osmanlı macunları, başka başka helvalar dizili tezgâhlar iştah kabartır. Tazecik süt mısırları közlenen, kaynayan tezgâhların başı da hep kalabalıktır. 
Civar ilçe ve köylerin meşhur yemeklerini tadabileceğiniz, içine birkaç plastik masa atılmış stantların kokusu sizi nerede olsanız çeker. Trakya’nın her yerde aranan et ürünlerinin bir kimliğe bürünmüş tüm lezzetlerini bir başka stantta bulabilirsiniz. 
Keşan’ın satır köftesine, Tekirdağ’ın meşhur köftesi eşlik eder bir başka köşede. En iyisini sadece Çerkezmüsellim’de tadabileceğiniz Hayrabolu Köftesi’ni – hizmette sınır yok – ayağınıza getiriyor Pavli Panayırı. 
Pehlivanköy Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği Pavli Panayırı’nın bu seneki programında şunlara yer verilecek;
11 Eylül Perşembe günü saat 14.30’da Açılış ve Bando Takımı Gösterisi, saat 14.45 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı, saat 15.00 açılış konuşmaları, saat 15.20 gelen mesajların okunması, saat 15.30 Folklor Gösterisi, saat 16.00 Mehter Takımı Gösterisi, saat 16.30 Panayır Açılış Kurdelesinin Kesimi, saat 16.40 Panayır Gezisi, saat 17.00 Hayvancılık Teşvik Yarışması Ödül Töreni, saat 17.30 Belediye Pilav İkramı, saat 20.30 Canlı yayında Suzan Kardeş ile Rumeli Gecesi Konseri.
14 Eylül Pazar günü saat 20.30’da Pınar Ünlü ve Betül Demir Açık Hava Konserleri ve Havai Fişek Gösterisi ile panayır sona erecek. (Özkan Başaran)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.