“10 Kasım’dan sonra At Arabaları trafiğe çıkamayacak”

16
* Belediye Meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda şehir
merkezinde faaliyet gösteren At Arabaları’nın 10 Kasım 2011 tarihinden
sonra trafiğe çıkamayacağını belirten Kırklareli Belediye Başkan
Yardımcısı Ünal Başkur; “Atlarını bize teslim eden vatandaşlara iş
istihdamı sağlayacağız. Şuanda fabrikalar ile temas halindeyiz. Gerek
halk pazarında vatandaşlara yer tahsis edeceğiz, gerekse bir fabrikaya
yerleştireceğiz” dedi.

HABER MEKREZİ
Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, atların, at arabalarının ve plakalarının toplanacağını, 10 Kasım 2011 tarihi itibariyle de trafiğe çıkamayacaklarını belirtti.
Belediye Meclisi tarafından alınan kararı doğrultusunda plaka, at ve at arabalarının 2 bin ila 2 bin 500 Lira arasında değişen fiyatlarla toplanacağını ifade eden Başkur, yaklaşık 120 kayıtlı at arabasının bulunduğunu, fiili olarak 80 tanesinin trafiğe çıktığını bildirdi.
Başkur; “At arabaları şehir içinde büyük bir problem. Yapılan gerekli çalışmalar sonucu artık Kırklareli merkez ilçede bulunan at arabaların, atların ve plakaların toplanmasına başlayacağız. Atların dişlerine bakarak fiyat biçeceğiz. Buda 2 bin ila 2 bin 500 lirayı geçmez. At arabalarının toplanmasının ardından, atlarını bize teslim eden vatandaşlara iş istihdamı sağlayacağız. Şuanda fabrikalar ile temas halindeyiz. Gerek halk pazarında vatandaşlara yer tahsis edeceğiz, gerekse bir fabrikaya yerleştireceğiz.
10 Kasım 2011 tarihine kadar Belediyeye teslim edilmeyen plaka, at ve at arabaları İl Trafik Komisyonu tarafından alınan karar doğrultusunda trafikte görüldüğü andan itibaren Trafik Polisleri tarafından el konulacak. Tabiî ki burada Kırklareli’de ki işverenlere çok büyük sorumluluk düşüyor. İşverenlerden Soysal Toplum Projesine destek bekliyoruz” dedi.
* “5 bin liradan aşağı vermeyiz”
Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Başkur’un yaptığı açıklamanın ardından Kırklareli Belediyesi Şehirlerarası ve Uluslararası Otobüs Terminali arkasında bulunan at arabalarının durağında gittik.
18 yıldır at arabacılığı yaptığını belirten Ahmet Celep; “Biz sadece atlarımızı 5 bin liradan aşağı vermeyiz” dedi.
Celep; “Öncelikle bize iş bulsunlar, belediye bünyesinde iş versinler ondan sonra atlarımızı, arabalarımızı ve plakalarımızı veririz. Hadi biz genciz, bu işi yapan yaşlı ağabeylerimiz var. Onların emeklilikleri, hayat sigortaları yok. Bu ağabeylerimiz ne yapacak bu yaşta fabrikada, sağda-solda iş göremezler. Onlara gerekli aylık yardımlar yapılsın, ancak o şekilde atlarımızı veririz” dedi.
Durakta bulunan diğer at sahipleri ise Celep’e destek çıktılar. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here