“10.00-16.00 saatleri arasına dikkat”

5
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini belirterek alınması gereken önlemlerle ilgili olarak şunlar kaydedildi:
“Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini belirterek alınması gereken önlemlerle ilgili olarak şunlar kaydedildi:
“Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir. Sıvı dengesini sağlamak için susamayı beklemeden günde en az (erişkin birisi için en az 2-2.5 Lt) su, ayran, meyve suyu gibi sıvılar tüketilmeli. Gazlı, kolalı, kafeinli, alkollü içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Sıcak günlerde saat 10.00 ile 16.00 arası mümkün olduğunda dışarı çıkılmamalı.
Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar; 4 yaşından küçük çocuklar. Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar. Bakıma ihtiyacı olanlar. Hamileler. Aşırı kilolular. Açık alanda çalışanlar. Kronik hastalığı (Diyabet, Kalp-Damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar. Sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler. Sokak çocukları ve evsizlerdir. Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here