“1.Uluslararası Klarnet Festivali” bugün başlıyor

29
“1.Uluslararası Klarnet Festivali” Edirne Belediyesi tarafından 15-16-17 Haziran 2012 tarihleri arasında Edirne’de yapılacak, festival süresince yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda katılımcıyı ağırlayacak olan Edirne’de hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.
HABER MERKEZİ
Festival kapsamında konferanslar, “Klarnet” konulu Resim Sergisi, Klarnet Karnavalı, Genç Klarnetçiler Yarışması, Edirne Klarnetçiler Konseri, Senfonik Klarnet Konseri gibi pek çok renkli etkinliğin yanı sıra 3 gün boyunca dünya ve ülke çapında ki en ünlü klarnet virtüözleri gece konserleriyle performanslarını sergileyecekler.
Edirne’nin en eski tarihi caddesi olan Saraçlar Caddesi’nde kurulacak olan dev sahnede verilecek klarnet konserlerine Serkan Çağrı, Hüsnü Şenlendirici, Yarım Dünya Hasan ve İstanbul Klarnet Korosu katılırken, Bulgaristan’dan Ivo Papazoz, Yunanistan’dan Vassilis Saleas ve Stavros Pazarentsis katılacaklar.
Klarnet Festivali projesinin fikir babası olan Serkan Çağrı, en büyük hayallerinden birinin gerçekleşecek olması nedeniyle heyecanlı olduğunu belirterek, “Yurtdışında çeşitli örnekleri olan bu festivali en çok hak eden ülkelerden biriyiz. Ülkemiz müziğinde sıkça kullanılan ve son dönemde oldukça rağbet gören bu enstrüman için uluslar arası bir festival düzenlenmesi fikrime Edirne Belediyesi destek verdi. Geçmişten günümüze yetiştirdiği usta klarnetçiler sanatçıları ve klarnet ağırlıklı yöresel müziği sebebiyle klarnetin başkenti Edirne’ye müteşekkirim.” Dedi.
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, “Serhat Kenti Edirne’mizi festivaller şehri yapma yolunda çok ciddi adımlar attık. 651.sini kutlayacağımız Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerimiz artık Edirne’mizle özdeşleşmiştir. Kırkpınar festivalimiz öncesinde bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz 7-8-9-10 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleşecek olan 2.Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali’miz, ve Mayıs ayı içerisinde birincisini düzenleyeceğimiz 1.Uluslararası Klarnet Festivali ve 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlediğimiz Kakava Festivali’mizle Serhat Kentimiz adeta Festivaller Şehri olmuştur. Edirne Belediyesi olarak, ülkemizin hazine sandığı niteliğindeki ve Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapmış Anıt Kentimizde sanat ve sanatçılarımıza hak ettikleri değeri düzenlediğimiz etkinliklerle göstermeye çalışıyoruz. Edirne Belediyesi olarak, sanattan spora her alanda ciddi adımlar atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Yılın ikinci festivali niteliğindeki 15-16-17 Haziran 2012 tarihleri arasında Belediyemiz tarafından düzenlenecek olan 1.Uluslararası Klarnet Festivali’mize Avrupa ve Türkiye’nin en ünlü klarnet ustaları gelerek, müzikseverlere müzik ziyafeti sunacaklar. Tüm müzikseverleri festivalimize bekliyoruz.” dedi.
* “1.Uluslararası Klarnet Festivali” programı:
* 15 Haziran 2012 Cuma
Saat 12.00 Festival Korteji 
Saat 13.30 Festival Açılış 
Saat 15.30 Genç Yetenekler Yarışması 
Saat 18.00 Şaban Tuncer Resim Sergisi 
Saat 20.30 Trakyalı Klarnetçiler Konseri 
Saat 22.30 Stavros Pazarentsis Konseri 
 * 16 Haziran 2012 Cumartesi
Saat 13.00 Trakya’da Müzik Kültürü Söyleşisi 
Saat 15.00 Türkiye’nin Klarnet Renkleri 
Saat 22.30 Senfonik Klarnet Konseri 
* 17 Haziran 2012 Pazar
Saat 13.00 Klarnet Yapımı ve Tarihçesi Söyleşisi 
Saat 15.30 Karnaval 
Saat 20.00 Yarım Dünya Hasan Trio Konseri 
Saat 21.30 Balkan Klarnetçileri Konseri (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.