1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi İstanbul’da gerçekleştirildi

14
* Kongreye İlimizden Kırklareli Çocuk Hakları Komitesi Başkanı
Kırklareli Fen Lisesi 9/b sınıfı öğrencisi İmge Bengisu Özenen temsil
etti.

HABER MERKEZİ
1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi, 25-27 Şubat 2011 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kongrenin paydaşlığını Aile, Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanlığı; İstanbul Üniversitesi; Çocuk Vakfı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü üstlendi. Dünyada ve Türkiye’de ilk kez çocuk hakları odaklı olarak düzenlenen kongrenin açılışını TBMM Başkanı Mehmet Ali ŞAHİN yaptı. Mehmet Ali ŞAHİN konuşmasında “Bu kongreyi son derece değerli ve anlamlı buluyorum. Çünkü bu kongre, haklarını bilen çocuklar yetiştirmeyi hedefliyor, bu kongre çocuklar ve yetişkinlerin işbirliği ile düzenleniyor. Bu kongre geleceğimize, insanlığın, insanoğlunun geleceğine sahip çıkmayı amaçlıyor.” dedi. Kendisinin de bu kongrenin destekçilerinden olduğunu ifade eden Şahin, başkanlığını yürütmekte olduğu TBMM’nin, kuruluş ve açılış gününü çocuklara armağan etmiş dünyadaki tek meclis olduğunu vurguladı. Çıkarılan kanunların, çocuk hakları ile ilgili düzenlemelerin uygulanıp uygulanmadığının takip edilmesi amacıyla 3 yıl önce TBMM bünyesinde Çocuk Hakları İzleme Komitesinin kurulduğunu, komitenin başkanlığını TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’ün yürüttüğünü anlatan Şahin, internet sitesi kanalıyla çocukların bu komiteye ulaşabildiğini ve sorunlarını iletebildiğini kaydetti. Ayrıca Şahin, kongre sözcüsü 11 yaşındaki Ümmühan Zeynep Bilgili’nin açılıştaki konuşmasında ”Sevgili arkadaşlarım” dedikten sonra ”Çocuk kalmış büyüklerim” diye hitap ettiğini anımsatarak, bu sözün kendisini çok etkilediğini vurguladı. Sahneye asılan Mustafa Kemal Atatürk’ün salıncaktaki fotoğrafına dikkati çekerek, ”Gazi Mustafa Kemal’in salıncaktaki hali herkese büyük bir mesajdır. ‘Çocukları unutmayın. Çocukluğunuzda sahip olduğunuz saflığı ve temizliği büyüyünce de hayatınızda yaşatın’ anlamına yorumluyorum” şeklinde konuştu.
Açılışta, çocukların “Ruhi Amcası” ve Çocuk Vakfı’nın kurucusu olan Mustafa Ruhi ŞİRİN de bir konuşma yaptı. Şirin, "İnsanlık çocuk yüzlü devrimlere yönelmedikçe çocuk hak ihlallerinin önlenmesi ve yeryüzünde çocukların çocuk gibi yaşamaları imkansızdır. 5 kıtada dünya çocuklarının esenliği için insanlığı çocuk yüzlü devrimlere hazırlamalıyız" diye konuştu. Mustafa Ruhi Şirin, sözlerini şöyle tamamladı: "Bir cümlelik çocuk felsefem var. ‘Bir çocukta bütün çocukları düşünüyorum’. Çocuğa saygı duyuyorum, masumiyetine, temizliğine ve Allah’ın emaneti olduğu için çocuğa derin saygı duyuyorum. Doğan her çocuğa kendi çocuğum doğmuş gibi saygı duyuyorum." Şirin, konuşmasını yaparken salonda duygulu anlar yaşandı.
Konuşmalardan sonra düzenlenen oturumlara birçok uzman ve çocuk yazarı katıldı. Bu oturumlarda çocuklar ve yetişkinler ayrı olmak üzere çeşitli poster, proje vb. sunumu gerçekleştirildi. Çocuklar ve çocuk haklarıyla ilgili birçok konu tartışıldı ve soru işaretleri giderilmeye çalışıldı.
Kongreye, birçok bilim insanının yanında, UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis; Yalvaç URAL, Gülten DAYIOĞLU, Aytül AKAL gibi tanınmış isimler de katıldı. Kongrede ilimizi, Kırklareli Çocuk Hakları Komitesi Başkanı İmge Bengisu Özenen temsil etti.
Kongrenin son gününde Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN yaptığı konuşmada çocuklara seslenerek “Öncelikle belirtmeliyim ki bizim nazarımızda, çocukluk masumiyettir, saflıktır, temizliktir, sevecenliktir. Çocuk, hayat ağacının bir meyvesidir, yaşamın anlamıdır, neşesidir. Çocukların baktıkları yerden dünyaya bakmak, çocuk nazarıyla gelişmeleri izlemek bir eksiklik değil, bir zenginliktir.” dedi.
“Unutmayın üç kıta üzerinde çil çil kubbeler inşa eden Mimar Sinan da bir çocuktu. İstanbul’u fetheden, çok geniş bir coğrafyayı adaletle idare eden Fatih de sizler gibi bir çocuktu. İsimlerini dünya tarihine yazdırmış olan Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli de sizler gibi bir çocuktu. Bilimde dünyaya yön veren Hazerfen, İbni Sina, Ali Kuşçu, Piri Reis birer çocuktu. En güzel şiirleri yazmış olan Fuzuli, Nedim, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif, en güzel çocuk hikayelerini yazan Ömer Seyfettin, unutmayın birer çocuktu. Unutmayınız ki İstiklal Savaşımızın Başkumandanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal de bir çocuktu. Onlar dünyaya büyük bir ülkenin çocukları, gençleri olarak baktılar. Onlar dünyaya, büyük bir ülkenin penceresinden baktılar, kendilerini yetiştirdiler, büyük düşündüler ve büyük işler başardılar. Sizler her biriniz, Mimar Sinan olacak ruha sahipsiniz, sizler Fatih’in İstanbul’u feth ettiği yaştasınız.” diyerek geleceğin çocukların elinde olduğunu belirtti.
Çocukların, geleceğin Mehmet Akifleri, Süleymanları, Mustafa Kemalleri olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “İşte onun için yaşınız ne kadar küçük de olsa, büyük bir ülkenin çocukları olarak büyük düşünmenizi tavsiye ediyorum. Size sunduğumuz eğitim imkânlarını, en iyi şekilde kullanmanızı, sosyal imkânlardan en iyi şekilde istifade etmenizi sizlerden rica ediyorum. Hayat sadece dersten, sadece sınavdan ibaret değil sevgili çocuklar. Bunu sizlere söylediğim kadar anne-babalarınıza, öğretmenlerinize de söylüyorum. Oyun oynamak, dinlenmek en tabii hakkınız. Lütfen oyundan uzak kalmayın, evlerinize kapanıp sokakları boş bırakmayın. Bisikletinizi, misketlerinizi, tornetlerinizi, sınavlar ve bilgisayar uğruna lütfen feda etmeyin. Sosyalleşmekten, aktif olmaktan, memleket meselelerini dert edinmekten çekinmeyin. İnanın yarın büyüdüğünüzde tornete binemeyecek, misket oynayamayacak, sokaklarda cıvıl cıvıl koşamayacaksınız. Yaşamadığınız için de belki çok hayıflanacaksınız, onun için oyunu ihmal etmeyin, lütfen ertelemeyin. Çünkü bugünü kaybederseniz yarını bir daha bulamayacaksınız.
“Çocukların cumhuriyeti için çocuk hakları…” temalı kongre, çocuğa saygı; çocuğun görüşünün değeri; çocuk hakları eğitimi ve öğretimi; medeni haklar ve özgürlükler; eğitim, öğretim, bilim, sanat ve spor; özel koruma hizmetleri; çocuk adalet sistemi; çocuk sağlığı ve refahı; çocuk dostu medya içerikli stratejik planın sunumuyla sona erdi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here