1 tonluk trafoları direklerden indirip çaldılar

40
* DSİ’nin 1986 Yılında inşa ederek Sofuhalil Köyü S.S. Sulama Kooperatifi’ne devrettiği sulama kuyularının elektrik panosundan, Trafosuna, iletim kablolarından, kuyuların döküm başlıklarına kadar yerinden sökülerek çalındı.


HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Sofuhalil Köyü’ndeki trafoları hırsızlar çaldı. Sofuhalil Köyü S.S. Sulama Kooperatifi’ne ait 4 adet trafoyu 6m. yüksekten sökerek yere atıp içindeki yağı boşaltıp hurda olarak satmak üzere parça parça taşıyıp götürdüler.
Trafoların ağırlığı neredeyse bir tona yakın olmasına rağmen, 6m yüksekliğe tırmanan hırsızlar kışın o hatta enerji verilmediği için Trafoları ve panoları rahatça yerlerinden söküp götürdüler. Trafoların içindeki bakırlardan 60 TL, kazanacaklar diye binlerce lira değerindeki trafoları ve panoları sökerek çaldılar.
Hatta elektrik olmadığı için, Trafo iletim kablolarını bile sökerek çaldılar. Trafolara enerji ileten direklerdeki telleri bile sökerek götüren hırsızlar, hurdaya satılacak ne varsa parça parça sökerek taşımışlar. Darmadağın hale gelen milli servetimiz trafolar, panolar, enerji hatları ve döküm başlıkların sökülüp çalınması ayrı bir zarar, Yıllardır ekilemeyen ürün çeşitliliğinden meydana gelen kayıplar ayrı bir zarar.
TRADAŞ’ın kışın kullanılmayan su kuyularına bağlı elektrik kesildiği için hırsızlara bir nevi kolaylık sağlanmış oluyor. Uzun yıllar Sofuhalil Köylüleri E-5 karayoluna kadar uzanan su kanallarıyla 1600 dekar arazilerini suluyorlardı. Sofuhalil Köyü Muhtarı Şerif Şen’in gazetemiz temsilcisi Özkan Başaranı su kanallarına götürüp yerinde bilgi verirken ilgisizlikten yakınıyordu.
Arazimizdeki su kuyularında şu anda su var ama her şeyimiz sökülüp çalındığı için çok mağdur durumdayız diye üzüntülerini ifade eden Muhtar Şerif Şen; “Devletimizin yetkililerinin acilen ilgilerine ve yardımlarına ihtiyacımız var” dedi.
Muhtar Şerif Şen; “Eğer su şebekemiz, şu sıralar çalışsaydı çeşitli mahsulleri yetiştirebilir, hem çiftçimiz ürün çeşitliğinden ekonomik olarak faydalanacaktı hem de ülke ekonomisine katkılarımız olacaktı” diyerek sözlerini tamamladı. (ö.b.)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here