“1 Mayıs Emekçi Bayramı, CHP sayesinde bayram ilan edilmiştir”

10
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu “1 Mayıs Emekçi Bayramı” dolayısıyla yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“İşçilerin, insanlık onuruna yaraşır bir hayat seviyesine ve demokratik haklara ulaşabilmek için verdiği mücadelenin sembolü olan 1 Mayıs, emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Emeğiyle, alın teriyle ve bilgisiyle çalışan ve üreten herkesin ortak bayramı 1 Mayıs İşçi Bayramı 110 yılı aşkın bir süredir, her kıtada ve ülkede coşkuyla kutlanmaktadır.  Bütün dünyada bayram havasında geçen 1 Mayıs, ne yazık ki ülkemizde uzun yıllardır bazı provakatif olaylar bahane edilmiş, yapay gerilimler yaratılarak kutlamalar yasaklanmış, yapılabilen kutlamalara da gölge düşürülmüş engellenmiş ve katılım zayıflatılmıştır. Biz biliyoruz ki, bu yapılmakla, asıl hedeflenilen şey, emek, demokrasi ve özgürlükler mücadelesinin engellenmesi, bunun içinde örgütlülüğün zayıflatılmak istenmesidir
* “İktidar, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı tatil günü ilan edilmesini kendi hanesine sayıyorsa hata eder”
1 Mayıs Emekçi Bayramı, CHP sayesinde bayram ilan edilmiştir. CHP ve DİSK bunun bedelini daha 1977’de ve 12 Eylül darbesinde ödemiştir. İktidar, 12 Eylül’ün darbecilerini köşklerde ağırlarken CHP meydanlardaydı. Gencinden işçisine, emeklisine herkes AKP’nin demokrat kitle örgütleri üzerinde kurduğu baskının farkında. Emek dünyasının en önemli kuruluşları olan işçi ve memur sendikaları, iktidara yakın olan ve olmayan sendikalar olarak ayrıştırılmıştır. TEKEL direnişinde görüldüğü gibi, emek demokrasisi, yoğun karalama ve yıldırma politikası ile karşı karşıya bırakılmıştır. Partimiz iktidarında  Devlet herkesin çalışma hakkını kullanabilmesinden ve bu hakkın kullanılmasından birinci derece sorumludur ilkesini hayata geçirecektir. CHP iktidarı emek en yüce değerdir ilkesini ve insan onurunu gözetecektir. CHP iktidarı güvencesiz kaçak işçi çalıştırılmasının önüne geçecek, tüm çalışanları sosyal güvence kapsamına alacaktır. CHP İktidarı emeğin üzerindeki vergi yükünü azaltacaktır. Tabii ki en önemlisi 1 Mayıs 1977 suçlularının ortaya çıkarılması ve yargılar için gereken yapılacaktır. İşçiler, Köylüler, Aydınlar topyekûn tüm millet birlik ve dayanışma içerisinde Tam Bağımsız Cumhuriyete sahip çıkmalıyız.
Özgür ve demokratik bir ülke özlemi içindeki, tüm halkımızın İşçi Bayramını kutluyorum. alın terinin karşılığının alındığı nice bayramlar dileğiyle. Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Tam Bağımsız Cumhuriyeti savunanlar ve bu uğurda beraber yürüyenler.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here